Налагането на ограничителната мярка е необходимо заради установеното огнище на псевдочума по птиците в кърдажийското село Слънчоглед.

Нихат Кабил: “Правим всичко възможно, имаме и индикации от Европейската комисия, да получим спешна регионализация в рамките на няколко дни, за да може само Кърджалийски окръг да бъде под възбрана за целия карантинен период”.

Кабил обясни, че ако България сега не си наложи сама ограничения, рискува впоследствие Европейският съюз да забрани износа на пилешки продукти не само от Кърджалийско, но и от цялата страна, при това за един дълъг карантинен период.
Според министъра в началото или най-късно в средата на следващата седмица, Брюксел ще се произнесе, ще бъде наложена забрана само за Кърджалийска област, а износът от останалите региони ще бъде подновен.

***
В Шуменско хората сами лекуват болните си птици и не търсят ветеринарна помощ. Наша проверка установи, че въпреки изричната забрана, по улиците на селата свободно се разхождат патици и кокошки.

Десет болни пилета от няколко дни има в дома си Неджие Осман от шуменското село Изгрев. След като снощи умряло едно от тях жената потърсила ветеринарния лекар. Не го открила и решила да лекува птиците сама.

Птиците не са болни от заразно заболяване, съобщиха ветеринари след проверка в дома на Османова. Инфлуенцата не е причината за умрялото пиле. Жената е искала да направи профилактика срещу така наречената "клека". Няма болни птици и в селото, категорични са от Областния ветеринарно-медицински център. Въпреки заповедта на кмета стопаните да не пускат птиците си извън дворовете, в селото се движат свободно по улиците ята от патици и кокошки.

От 50 до 500 лева е глобата за пуснати птици извън дворните места. Кметът се закани да продължи да налага санкциите. Той лично започна да прибира кокошките по домовете им.