
Досега болниците преглеждаха тези пациенти на загуба и това доведе до срив в заплатите на персонала. Протестът в Пирогов от днес е прекратен.
След бурните страсти пред директорския кабинет заместник-министърът Матей Матеев обяви, че в бъдеще бюджетът ще плаща за диагностиката в спешните отделения.
Парите ще бъдат изплатени на болниците до два месеца. Обещанието е те да отидат за заплати.
Една от трите клиники в Пирогов, където служителите не са получили надбавки заради загуби е неврохирургията.
Всеки следващ пациент, който постъпва тук, може да доведе до загуби за клиниката.
За да си изкарат заплатите медиците трябва да прилагат по -евтино лечение и да правят по-малко изследвания. Никой днес не каза какво ще се прави с тази порочна зависимост.
* * *
Нова клинична пътека, която да обхваща така наречените спешни пациенти на Пирогов е един от обмисляните варианти за финансиране на болницата. Това съобщи за Би Ти Ви директорът на Пирогов доцент Спас Спасков.
Според доц. Спасков още след подписването на НРД директорите на болниците са предупредили за предстоящи проблеми с финансирането на здравните заведения и заплатите на персонала, заради липса на средства.
Директорът на Пирогов смята че, отделенията, които са показали добри икономически резултати, са с непроменени заплати. Според служителите в болницата, те не работят в производството, за да попълват норматив.
Заместник-министърът на здравеопазването Матей Матеев, който също бе гост на “Тази сутрин” заяви, че държавата, а не здравната каса би трябвало да плати за извършената дейност в областта на спешната помощ, каквато е работата на лекарите в Пирогов. Те продължиха да протестират и днес. Дори времетраенето на стачката е увеличено с един час до 10 часа. Протестиращите искат увеличения на възнагражденията си.
Тази година средната заплата в болницата е паднала с десет на сто. Причината е, че здравната каса не финансира спешните дейности, ако пациентът след това не бъде хоспитализиран.
Така “Пирогов”, че губи по 30-40 лв. на пациент. Управата на болницата вчера е водила преговори с Министерство на здравеопазването за възможностите да се плаща за пациенти, които се лекуват и после се прибират вкъщи. “Пирогов” може да изгради и диагностично-консултативен център, за да печели от консултациите. Приходите ще се увеличават и като се отварят нови операционни.
Днес има заседание на директорите на големите болници и ще бъде дефинирано точно за коя дейност трябва да бъдат отпуснати средства.
* * *
За месец юни болниците са отчели пред здравната каса извършено лечение на стойност 68 милиона лева.
Това е с пет милиона лева повече от предвидения средномесечен разход.
От касата коментират, че ако лечебните заведения продължат да лекуват за повече от плануваните средства, парите до края на годината няма да стигнат дори ако бъде пренасочен целия оперативен резерв на касата за болничната помощ.