Въпреки че е негодно за консумация, месото продължава да бъде пазено денонощно от въоръжена охрана, за да не се върне обратно в търговската мрежа.

През януари Районна прокуратура в Петрич разпореди старото месо да бъде унищожено. По- късно обаче, Окръжната прокуратура в Благоевград реши то да се пази като веществено доказателство докато тече разследването. От тогава до днес, месото продължава да се съхранява в хладилни камери на Кулата.

Седемдесетте и пет тона говеждо се охраняват на смени от по двама служители на Гранична полиция. Вместо да охраняват границата, те дават караул пред хладилните камери.

Грубо сметнато досега държавата е отделила за заплати на охранителите около 20 000 лева. Като се прибавят и разходите за ток за камерите, сумата набъбва до 40 000 лева. За да отиде на екарисаж пък, трябват 300 000 лева за унищожението на говеждото, сума, която впоследствие ще бъде възстановена, ако вносителят бъде признат за виновен.

От Окръжна прокуратура-Благоевград са категорични, че докато тече разследването месото ще бъде съхранявано.

Говеждото е внос от Ирландия и бе предназначено за Пловдив, вносител е ямболската фирма “Булимпекс”. Според наши източници вносителят е изявил желание месото да му бъде върнато с разрешение да се използва за кучешка храна.

Би Ти Ви научи от прокуратурата в Благоевград, че следствието за 20-годишното месо трябва да приключи до края на август. Близки до разследването твърдят, че вече е изготвено разпореждане за унищожаване на месото с цел да се избегнат предпоставки за спекулации.