Резултатите са от световно изследване на влиянието на цигарите сред учениците. Данни бяха изнесени на 13-ата Световна конференция "Цигари или здраве" във Вашингтон.
Две-трети от учениците в България са изложени на тютюнев дим както вкъщи, така и навън. Според изследването над 75 % от децата имат поне един родител, който пуши. Четиридесет процента от анкетираните ученици-непушачи казват, че техни приятели палят редовно цигара, а всеки втори признава,че опитвал поне веднъж.
Над половината от българчетата подкрепят забраната да не се пуши на публични места, а само 20 % твърдят, че са имали часове за вредата на цигарите.
Международното проучване за влиянието на тютюневите изделия върху учениците-непушачи е направено в 132 държави-членки на СЗО. Децата са попълнили доброволно анонимни анкетни карти. Обобщените резултати показват,че всяко второ дете е пасивен пушач. Най-тревожни са данните за Европа, особено за учениците в Балканските държави.
По време на 13 Световна конференция "Цигари или здрави" бяха съобщени и резултатите от още едно изследвани - че при жените, които не пушат, но са изложени на тютюнев дим, рискът за рак на гърдата се увеличава до 68%.
Затова от Световната здравна организация обявиха, че ще настояват за пълна забрана на пушенето в работните сгради и на публичните места. До септември ще бъдат готови препоръки за действия към правителствата на всички държави. Това означава, че пушенето ще бъде разрешено само навън, на специални места пред сградите. Мерките трябва задължително да обхванат и кафенетата, баровете, заведенията за хранене, които също са работни места.
