От здравното министерство заявиха, че натрупаните до края на миналата година дългове ще бъдат изплатени по погасителни планове.
Според дистрибуторите на специализирани консумативи и апаратура, задълженията на болниците са от 2005 година досега и се очаква те да нараснат. От здравното министерство твърдят, че всички плащания осигурявани по централна доставка за миналата година са извършени. Според министъра на здравеопазването натрупаните задължения, са от миналата година.

Все по-често фирмите и болниците се договарят неизползваните консумативи да бъдат връщани.

Ако не се разреши проблема между болниците и дистрибуторите, пациентите ще бъдат принудени сами да си купуват консумативите. Цената на един катетър варира от 200 лева до 4000 евро.

***
Многопрофилните болници ще могат да откриват свои спешни отделения ако отговарят на определени условия. Това гласи нова наредба на Министерството на здравеопазването.

Според сега действащата нормативна уредба Спешното отделение е част от структурата на центровете за спешна медицинска помощ.
Всяка болница, която иска да създаде спешно отделение трябва да има необходимото оборудване, организация за 24-часова работа и квалифициран медицински персонал.

Причина за ниските заплати на лекарите от Пирогов е пропуск в наредбата за спешната помощ. Когато пациент не се хоспитализира, след като му е оказана спешна медицинска помощ, касата не заплаща за неговото лечение.
В Пирогов обаче се приемат предимно пациенти по спешност и затова от здравното министерство търсят вариант за дофинансиране на болницата.

***
От 1 януари 2007 година българите ще имат достъп до медицинска помощ в страните от Европейския съюз срещу представянето на европейска здравноосигурителна карта. Това предвиждат промени в Закона за здравното осигуряване, приети от правителството днес.
Парите за оказана медицинска помощ ще се заплащат от Националната здравноосигурителна каса. Тя ще издава и европейската здравноосигурителна карта.