
За един човешки живот перспективата от 15 години може и да изглежда като далечно бъдеще. Но Пабло де Леон и колегите му работят точно за това бъдеще и за далечната по нашите земни стандарти планета Марс.
Пабло живее от 20 години в Съединените щати. Космосът го привлича още когато видял първите крачки на астронавта Нийл Армстронг по лунната повърхност.
Днес с работа си по скафандъра той иска хората да отнесат на Марс със себе си частица от земята.
Това не е просто още една дреха. Това е специален костюм , но все пак е костюм. Трябва да можеш да вземеш със себе си част от Земята. Трябва да дариш астронавта с миниатюрно специално пространство, което да има налягане, да му позволява да диша, да има кислород, да изхвърля вредните газове като въглеродния двуокис, да поддържа подходящата температура, да пази от радиация - всичко това, което позволява да се чувстваш комфортно на твърда земя.
Сега учените тестват скафандъра в планините на Северна Дакота. Скафандрите, които астронавтите и космонавтите използват сега в Космоса са добри в условията на безтегловност. На Земята обаче те тежат близо 200 килограма. Новото поколение скафандри, които ще бъдат използвани и за полет до Марс, ще бъдат по-леки, защото Червената планета като всяко небесно тяло също има свое гравитационно поле. И Пабло де Леон се надява, че в мисиите до Марс хората ще летят в скафандри, разработени от него.