За регистрираните в София, столичната община ще предостави няколко терена за строителство на временни жилища.

За това са се договориха министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова и кметът на София Бойко Борисов.
Министърът и кметът бяха единодушни, че парламента трябва да приеме закона за етажната собственост и чрез адресната регистрация да ограничи създаването на нови ромски гета.

Министър Масларова и столичният кмет Бойко Борисов се договориха общината да подготви терени в периферията на града на които да се построят временни жилища за ромите. Право да живеят там ще получат само онези които имат адресна регистрация в София до 1996 година.

Кметът Борисов каза още, че миналата седмица е спрял изселването на ромите от район Възраждане за да не попречи на влизането на България в Европейския съюз. Гетото обаче ще бъде разрушено веднага след като ромите бъдат преместени и настанени в новите жилища.

Четирима европейски депутати спряха разрушаването с писмо до премиера и кмета на София. Жителите на квартала искат да ги поканят, за да видят при какви условия живеят българите там.

Пред Би Ти Ви депутатката от Европейския парламент Елс Де Гроен сподели, че е получила информация за проблема от няколко различни източника, но не имало време с позицията срещу събарянето на гетото, да бъде ангажиран Европейския парламент като цяло. Затова зад писмото, освен нея, стоят само още трима депутати.

Според Де Гроен ромските къщи може би се нуждаят от обновяване и ремонти, но това важи и за къщите на много българи. Това е двоен стандарт. На въпрос дали е била в районите, които предстои да бъдат разрушени, европейската депутатка отговаря: трябва да съм била, но не мога да си представя, че това изглежда като гето.