Рикардо Аларкон заяви, че не е достатъчно да бъде закрит намиращия се там затвор, а цялата база трябва да премине обратно под кубинска юрисдикция. Базата е обект на противоречиви дискусии в международната общност заради затвора, където Съединените щати държат повече от 400 чужденци, заподозрени в тероризъм.

Председателят на парламента на Куба аргументира искането Гуантанамо да бъде върната обратно на кубинците с факта, както той заяви - че Съединените щати повече от 100 години са узурпирали част от територията на страната.
След атентатите от 11 септември Съединените щати държат в Гуантанамо 460 чужденци. Всички те са заподозрени от Вашингтон в терористична дейност. До сега само срещу десетина от задържаните са повдигнати обвинения.

По повод деня за подкрепа на жертвите на мъчения пред централата на ООН демонстранти поискаха затворът там да бъде ликвидиран.

Протестът е поредното от цяла серия политически и дипломатически стъпки за затваряне на този "лагер за задържане". ЕС осъди насилието над задържаните в американските затвори в това число Гуантанамо и Абу Гариб. Съветът на Европа на сегашната си сесия обсъжда въпроса за тайните затвори на ЦРУ в европейски държави.

В редакционна статия вестник “Монд” упрекна Вашингтон, че се е освободил от международното право и законите на войната като е създал лагера в Гуантанамо, където задържаните не се третират като военнопленници.