Това ще бъде най- радикалната промяна в конституцията от нейното приемане през 1948 г. Измененията бяха приети още при управлението на предишния премиер Силвио Берлускони през ноември м.г. Левите сили, начело с настоящия премиер Романо Проди, се обявиха против тях.

Романо Проди, министър - председател: "Мисля, че в интерес на Италия ние трябва да кажем "не" на промените, защото тази реформа е безполезна за страната. Промените са много противоречиви и ще разделят Италия на две части."

Най- големият поддръжник на реформата е Северната лига. Партията е част от коалицията около Берлускони. От Северната лига казват, че в момента страната е прекалено централизирана и се управлява от "крадливия Рим". Лидерът на Северната лига Умберто Боси заплаши, че ще използва недемократични методи, ако противниците на реформите победят на референдума. От своя страна Берлускони, чието лидерство в дясноцентристката коалиция ще отслабва, ако промените не минат, каза, че този, който гласува с "не", няма да може да се нарича "стопроцентов италианец". Самите италианци са раздвоени по отношение на предлаганите реформи.

Ако референдумът се провали, предвидената реформа никога няма да се осъществи. Дори и ако поддръжниците на промените победят, то измененията няма да влязат в сила преди 2016 г.