В действащите сега медицински стандарти не са ясно дефинирани нивата на обслужване и по тази причина е занижен контролът на съответствие с тях, което води до липса на ефект върху здравната система. Това каза министърът на здравеопазването Анна-Мария Борисова в отговор на въпрос на народния представител Янаки Стоилов за въвеждане на критерии за нива на компетентност и натовареност на болниците. По тази причина правителството предлага да се промени начинът на класификация на лечебните заведения, като отпадне определянето на болниците въз основа на районно обслужвано население, съгласно която те все още са районни, областни, междуобластни и национални, посочи министърът.
Причината за промяната е, че много отдавна е разрешен свободен достъп до всички болници. Тази квалификация пречи болниците да се определят съобразно техния потенциал, обхват и качество на дейност, поясни Борисова. Тя добави, че е предложено въвеждане на нива на медицинско обслужване, които следва да класират реалното качество на структурите. Министърът добави, че говори за структури, а не за болница като цяло, защото в една болница може да има структури, които са много добри, и такива, които не са толкова добри от гледна точка на качеството на медицинската дейност.
Причината да расте броят на неосигурените българи е, че някои предприятия вече не работят и не им се внасят осигуровки, коментира още тя и добави, че във всички случаи една здравна политика ще се води добре, ако добре върви и стопанският живот, тези процеси са свързани. В отговор на въпрос за вредата от антените и други източници на електромагнитни излъчвания Борисова призна, че не е специалист по темата, но посочи, че ще бъде подготвен специален закон, по който ще се произнесат експертите.
Борисова коментира и темата за финансовото състояние на болниците. Тя обясни, че болниците имат в банковите си сметки 40 млн. лв., спестени от отпуснатите им пари за капиталови разходи. Тя не се ангажира с отговор дали това е законно и посочи, че на този въпрос трябва да отговори юрист.
