У нас е забранено да се прави ин-витро със собствени яйцеклетки на жени над 43-години, независимо дали те кандидатстват пред фонда или плащат сами. Таня Банчева ще стане на 43 след месеци. Има неуспешен опит за ин-витро, но лекарят й е категоричен, че има голям шанс за собствено дете.
"Смятам, че е силно дискриминационно и ограничително, защото има много жени навършили 43 години, които имат запазена яйчникова функция и имат възможност чрез методите на асистираната репродукция да имат собствено биологично дете”, сподели Таня.
Ако няма промяна, Таня ще бъде принудена, както много други жени, да отиде в чужбина. В повечето европейски държави максималната възраст за ин-витро процедури, платени с лични средства е 45 години.
"Нашата борба е поне на частното финансиране да бъде разрешено без ограничения, механични за възрастта, а по лекарска преценка. Лекарите да преценяват дали жената може да прави ин-витро или не”, каза Ирина Попова от Сдружение „Зачатие”.
Преди месеци сдружение "Зачатие" е внесло в комисията по дискриминация жалба срещу възрастовото ограничение, подкрепят ги и медици. До момента няма резултат.
"Личното ми мнение е, че трябва да се вдигне възрастта до 45 години, поради това, че някои от жените, които бяха пред навършване или имаха навършени 43 години не можаха да се възползват от фонда и да бъдат финансирани, а чисто от медицинска гледна точка държа, че 43 години е много добре поставено”, категоричен е д-р Лилов.
В държавния фонд молбите на жени, навършили 42 години, вече се разглеждат приоритетно, но дори Таня да получи одобрение няма да може да започне процедура, защото има списък на чакащи в клиниките.
"Ограничението трябва да бъде от медицинска гледна точка, а не от административна. Това би било твърде жестоко за жени, които имат запазена яйчникова функция, могат да имат деца, лекарите са решили, че могат да им помогнат, и това да не бъде направено”, каза Таня.