Китай изгражда "Трите клисури" в средната част на една от най-големите реки в Азия - реката Яндзъ. Разработката на проекта и строителството продължиха 20 години. Днес реката е хваната от дига, която е висока 185 метра и дълга повече от 2 километра и триста метра.

Завършването на строителните работи е поредният етап от грандиозния строеж. Преди три години с шумни тържества беше отбелязано началото на корабоплаването през дигата.

Макар и незавършен "Трите клисури" вече буди редица въпроси - икономически, социални и дори от природо-географско естество.
"Трите клисури" има много добри геологически характеристики защото лежи върху гранит. Този район беше регистриран съгласно китайските стандарти, и е район където най-силното земетресение което може да се случи е от шеста степен по Рихтер. Ние сме взели всички предпазни мерки срещу земетресения от 7-ма степен”, бе категоричен Ван Ксяомао.

Язовирът и водната електроцентрала ще произвеждат електричество и ще контролират притока. Повече от 300 000 души загинаха през миналия век при наводнения от разливите на Яндзъ.

Когато бъде завършен окончателно през 2009 година язовирът ще произвежда 18 гигавата електроенергия. Част от парите ще отиват за обезщетяване на повече от 1 милион 300 хиляди изселници от района, който ще остане под водата.
Еколози предупреждават, че когато през октомври язовирът достигне кота 156 метра той ще се превърне в хранилище на отпадни води и химикали от близкия метрополис с население от 30 милиона души.

Все още предстои да се види какъв ще бъде ефекта от това изкуствено езеро, дълго 600 километра при крайна кота 175 метра, преградено със съоръжение, което от сега наричат "Великата китайска стена на Яндзъ".