Държавата да плаща медицинските грижи по домовете за хронично болните и възрастните хора, планира Министерството на здравеопазването. В момента домашните посещения на медицински сестри не са ясно регламентирани и се предлагат предимно от частни болници или чрез познати, срещу заплащане.

Идеята за регламентиране на домашните посещения на медицински сестри се обсъжда от години, но си остава на ниво проект. В миналото това беше практика и се изпълняваше от участъковите сестри.

„В момента всеки се спасява по единично, аз даже на министър Борисова й казах, че в миналата здравна комисия, понеже депутатите бяха по-възрастни и съответно родителите им бяха по-стари и почти няма човек да не ме е молил да му намеря сестра да се грижи за родителите му”, каза проф. Станка Маркова, Асоциация на специалистите по здравни грижи.

Добрич е един от малкото градове, където има домашни посещения, осигурени от Българския червен кръст с пари от частна банка.

„Разгледано от икономическа гледна точка е много по-добре да се погрижиш за човека в неговата собствена среда, отколкото да бъде настанен в дом, социално заведение, хоспис или болница”, смята Нели Траянова, медицинска сестра.

В момента, ако имате позната медицинска сестра, може да й платите 5 лева за инжекция, а от частна клиника може да ви поискат и 20. Ако нямате достатъчно пари и близки, които да се грижат за вас обаче, трудно можете да разчитате на помощ. В Добрич центърът за домашни грижи помага на 50 души в подобно положение.

Все още здравното министерство няма разчети колко пари ще струва тази екстра за хронично болните, но идеята е да плаща здравната каса. А за социално слабите - общините или Министерството на труда и социалната политика.