
Президентът Виктор Юшченко присъства на траурна възпоменателна служба край параклиса в Киев, построен в памет на жертвите на Чернобил. Църковните камбани удариха 20 пъти в 1часа и 23 минути местно време.
Грешки при експлоатацията и недостъчно добрата конструкция на електросистемата предизвика най-голямата катастрофа в историята на използването на ядрената енергия за граждански цели. Мощна експлозия разруши реактора и предпазните слоеве около него. Благодарение на изключително високата температура огромно количество радиоактивни вещества бяха изхвърлени в атмосферата.
Измервателните станции в Северна Европа вече отдавна са обявили ядрена тревога, когато още нищо неподозиращите съветски граждани маршируват на митингите по случай 1 май. Все още се водят разгорещени спорове за това колко са жертвите на аварията. Според организации като “Грийн пийс” става дума за десетки хиляди заболели, а доклад на Световната здравна организация посочва "по-малко от 50 жертви", чиято смърт е причинена от радиоактивно облъчване
* * *
Представители на еко организации се събраха пред Министерството на икономиката и енергетиката снощи, за да почетат паметта на жертвите на Чернобил. В часа на избухналата преди 20 години най-голяма атомна експлозия, започна мълчаливо бдение.
Преди 20 години, на 26 април, в 1 часа и 23 минути българско време, в Чернобил избухва най-ужасната атомна експлозия в света. В точния час на трагедията, група еко - защитници запалиха свещи и така почетоха жертвите на аварията.
Паметта на милионите жертви на Чернобилската авария почетоха български неправителствени организации, подкрепени от “Грин пийс”. Участниците в мълчаливото бдение се помолиха Чернобил да остане назад в историята и да не се повтори никога повече.