
Експертите трябва да установят какво е състоянието на дигите в района и дали ще успеят да задържат водите на Дунав. Трябва да се определи с точност дали има къщи и селища в районите, които може да бъдат засегнати при контролирано наводнение.
От своя страна министърът на вътрешните работи призова областните управи, жителите и жандармерията да засилят наблюдението на дигите. През почивните дни не се очаква значително спадане на нивото на Дунав, посочи министърът. В момента най-тежка е ситуацията в делтата на река Дунав, където има опасност дигите край три селища да не издържат. Именно там властите ще предизвикат пробив в крайбрежната дига и ще наводнят ненаселен терен, за да намалят натиска на водата върху трите селища.
Според последни данни, огласени от министърът на вътрешните работи, над 5 400 души все още са евакуирани. Общо 146 селища в 12 окръга на Румъния бяха засегнати от наводнения, близо 800 къщи пострадаха и 42 000 хектара земеделски земи бяха наводнени.
Междувременно стана ясно, че ЕС иска да помогне на Сърбия, която също беше засегната от наводнения. За целта обаче Белград официално трябва да поиска помощ. По първоначални данни щетите от бедствието са в размер на 3 млрд и 100 млн динара. Наводнени около 220 000 хектара земя и 3 000 къщи.