Единствената награда за постижения във всички жанрове на новата българска художествена проза – "Хеликон", отбелязва своята 10-годишнина. Освен празничната церемония за връчването на десетата награда – тази вечер от 19 ч. в Софийската градска художествена галерия, на юбилея са посветени специален алманах и видеоклипове с отличени през годините
автори.
Високата литература не се ражда от низовата, а от наличието на просветена публика. И това е може би най-бавно осъществяваната, но най-трайна мисия на наградата за съвременна българска проза "Хеликон". Това пише литературният критик Йордан Ефтимов в предговора към алманаха по случай 10-годишнината на отличието. Изданието ще получат всички гости на тържеството за юбилея.
Тази година журито в състав Георги Лозанов – председател, и членове Юри Лазаров, Ани Илков, Йордан Попов и Йордан Ефтимов, избра близо 200 белетристични творби на съвременни български автори. Според регламента 12 книги са в кратката листа на комисията – "Конспиратори" на Жерминал Чивиков, "Нашингтон" на Михаил Вешим, "Дишащият хълм" на Бети Файон, "Животът не е за всеки" на Радослав Парушев, "Деград" на Васил Георгиев, "Къщата на клоуните" на Галин Никифоров, "Лудост" на Калин Терзийски, "КБ" на Иво Милев, "Реквием за никого" на Златко Енев, "Възвишение" на Милен Русков, "Чекмедже за единични неща" на Гергана Пожарски и "Реконструкция" на Цвета Делчева.
Наградата "Хеликон" – статуетка, изобразяваща орел (от скулптора писател Евгени Кузманов), и парична сума – си поставя за цел да поощрява съвременните български писатели и художествените достойнства на тяхното творчество. Печелена е от романи и сборници с разкази, дори от художествено написани мемоари.
Лауреати на отличието досега са Алек Попов за "Ниво за напреднали", Виктор Пасков - "Аутопсия на една любов", Деян Енев – "Господи, помилуй", Елена Алексиева – "Читателска група 31", Емил Андреев – "Проклятието на жабата", Захари Карабашлиев – "Кратка история на самолета", Константин Илиев – "Поражението", Момчил Николов – "Кръглата риба", Росица Ташева – "Колкото до Шотландеца".
Наградата "Хеликон" не разчита да привлече вниманието на писателите и медиите с чека, връчван всеки декември на победителя, нито залага на ексцентрични решения на журито. Просто всяка година в рамките на декемврийския Панаир на книгата журито предлага публична дискусия върху състоянието на българската проза през съответния период, отбелязват инициаторите.
Журитата са от писатели, критици, академични литературоведи и журналисти, които участват по своя воля и решават по съвест. Това гарантира високо ниво на критериите за оценка. Голямото количество номинации – общо дванайсет, дава възможност сред стотиците нови постъпления от българска проза в книжарниците да бъдат забелязани не само стъпилите на традицията творби, но и най-интересните дебюти и онези експериментални творби, чието новаторство служи на някаква социална идея.
Наградата се връчва на книги, които по безспорен начин съчетават мощен език със силна идея, книги, които се отнасят към съвременния живот пристрастно и в които българският език присъства като природна стихия.
Сезонните номинации се обявяват сред новоиздадените за периода книги в средата на февруари, май, август и ноември. За много от книгите още не са излезли дори отзиви в пресата и тяхното обсъждане от журито на "Хеликон" се превръща в първата им публична критика.
Във всяка книжарница на "Хеликон" има щанд с номинирани и наградени през годините книги и така на фокус непрекъснато са едни от най-добрите нови български художествени произведения.
Решенията на журито са напълно независими от условности и понякога наградените книги не са сред ползващите се с комерсиален успех заглавия. Затова през 2005 г. е създадена и наградата "Цветето на Хеликон", която съчетава високото белетристично умение с интереса на широката публика.
"Цветето на Хеликон" се връчва на Световния ден на книгата и авторското право 23 април и го печели тази номинирана книга, от която в книжарниците на "Хеликон" са продадени най-много екземпляри. Така решението на едно експертно жури се допълва с "гласа на хората".
Калин Терзийски, който наскоро отнесе европейска награда за литература, е сред претендентите с романа си "Лудост"