
По цялото българско течение нивото на река Видин се покачва. Разбира се, това е свързано с високата вълна която идва към нас от Сръбската и румънската част на реката. Прогнозите са че покачването на нивото на реката ще продължи още два дни и като цяло прогнозата е лоша поне до края на седмицата.
Нивото на реката днес достига 890 сантиметра. До критичната граница, след която се задейства планът за евакуация на най-застрашените райони на града остават още около 40 сантиметра.
Две са най-критичните места от защитната система на Видин - при Телеграф капия и при гребната база. На тези две места са изградени временни земно насипни диги, които днес бяха допълнително укрепени.
Според кмета на Видин д-р Иван Ценов към момента няма опасност от преливане на реката през дигите. Основната част от видинската дига е бетонна стена висока 17 метра. По-голяма част от стената е вкопана дълбоко в земята за да предпазва града от подпочвените води. Върху дигата са монтирани железни капаци, които железни капаци, които трябва да бъдат вдигнати при високи води и да увеличат височината на дигата с още 2 метра.
До сега обаче това не се е налагало и не е сигурно дали системата работи. Защитните капаци са само допълнително средство , но тук градът е много висок и те не играят роля при тези нива на реката. Дигите около Видин от няколко дни се наблюдават денонощно. Последното наводнение на Видин от река Дунав е било преди половин век.
* * *
Друго критично място по реката е край Лом. Там за последното денонощие нивото се е повишило с 16 сантиметра и остават 6 сантиметра под критичния праг. Заради повишената опасност от днес започна строителството на нови диги край най - ниските части на града.
Днес при Лом Дунав е с ниво 884 см., за опасни се смятат нива от 880 сантиметра. Затова в най-ниската част на града се строи нова дига- висока около 1, 20 метра и дълга 40 метра.
Към момента са наводнени Дунавския парк, Пристанищния комплекс, хотела на кея и Корабната агенция. Ако водата излезе от дигата ще залее центъра на града и района около гарата. Ако заради високите води порт Лом спре да работи, загубите за държавата на ден ще бъдат между 10 и 15 хил. евро.
Проблемът може да бъде трайно решен с построяването на стена с дължина 800 м, но а целта общината чака финансиране по проект на стойност 8 мил. лв. Без това укрепване няма гаранция, че няма да се повтори голямото наводнения от 42-а година, когато Лом е приличал на Венеция, а хората са се придвижвали с лодки до работа.
* * *
Днес покачването на река Дунав при Ново село и Видин е с 20 см, при Лом с 16 см, при Русе с 11 см и при Силистра с 8 см. През следващите три дни водата в българския участък на реката ще продължи да се покачва. Не е отминала опасността от заливане на кей на пристанище Русе-запад, части от промишлената зона и от русенската корабостроителница, съобщават от Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав.
Прогнозите са, че нивото на реката ще се повишава, защото се очакват обилни валежи в горното течение на Дунав. Реална е и опасността от разливи при Видин и Лом, предупреждават още от агенцията. Такива високи води на реката не са отчитани от 15 години насам. В Русенска област има готовност за изграждане на допълнителни диги, оглеждат се възможните пътища за действия при висока дунавска вълна. От Гражданска защита заявяват, че засега няма опасност, ако дигите издържат.
Нивото на река Дунав при Силистра вече е 759 см. До критичната точка в акваторията на града, при старата кейова стена, остават по-малко от 20 см. В останалите участъци дигата е над 8 и половина метра и засега няма опасност от преливане.
Изградените съоръжения за отдих пред кейовата стена в града вече са под вода. Рибарските селища също са залети, тъй като те са построени на брега на реката и са пред защитната дига. Според директора на „Гражданска защита" в Силистра за момента няма опасност от наводняване на самите населени места.
Води се наблюдение, имаме готовност да разпределим чували и да започнем надграждане на кейовата стена, която е в град Силистра.
В крайречните селища в общините Тутракан, Главиница, Ситово и Силистра се извършват наблюдения на дигите от специалисти на "Напоителни системи", сформирани са и групи са борба с авариите по места.
Възможно е на определени участъци да има в населените места наводняване на избените помещения от избиване на високите подпочвени води, но за момента нямаме такива искания за отводняване. Очаква се нивото на реката за следващите 24 часа да се покачи с около 10 см.
Продължава да се покачва нивото на реките Дунав, Сава и Тиса и на територията на Сърбия. В Нови сад чакат днес до няколко часа голяма вълна, която заплашва да наводни града. До два дни се очаква вълната да стигне и сръбската столица.