При природни бедствия като земетресенията, хората реагират по различен начин. Има обаче няколко универсални правила, които всички трябва да спазват. Днешният трус завари много от нас на път за работа или в задръстване. Шофьорът на разбит автомобил го е паркирал спокойно под стара кооперация в центъра на София, без да предполага, че тухла от комина на сградата ще направи задното му стъкло на сол.

Ако сме в колата по време на земетресение, в никакъв случай не бива да спираме панически, особено в близост до сгради. Защото може да падне парче тухла от покрива на стара сграда.

"Трябва да спрете, да сте далече от сградата и да излезете от автомобила, защото виждате пораженията от старите сгради, особено в центъра", каза Красимир Димитров, Гражданска защита. Най-проблемни при старите сгради са комините и фасадите.

Старите кооперации са най-уязвими. Също и старите къщи като тази. При нея освен тухли от покрива се е посипала мазилка, а стените са се напукали още повече.

Ако самите вие живеете в по-стара сграда, по най-бързия начин излизате навън и не се качвате на терасата. Трябва да излезете от сградата само при условие, че за излизане ще са ви необходими не повече от 10 секунди. В обратен случай трябва да застенете под рамката на вратата. Ако живеете в блок, по време на труса се застава под рамката на вратата или по-стабилна маса.

"Изключваме газта веднага след първия трус преди напускане на жилището, изключваме тока, отиваме бушон... Семейството трябва да има план за действие - да се знае къде се намират основните документи на семейството, да бъдат на място и в комплект, който бързо може да бъде взет", каза Христо Кирилов, Гражданска защита.

В никакъв случай не ползвайте асансьора. След излизане застанете на разстояние равно на височината на най-близката сграда. Избягвайте да заставате под електропроводи, електрически трамвайни или тролейбусни мрежи. Ако по сградата има поражения, се връщайте в нея само след като обстойния оглед на компетентните органи е приключил.