Ако сме в колата по време на земетресение, в никакъв случай не бива да спираме панически, особено в близост до сгради. Защото може да падне парче тухла от покрива на стара сграда.
"Трябва да спрете, да сте далече от сградата и да излезете от автомобила, защото виждате пораженията от старите сгради, особено в центъра", каза Красимир Димитров, Гражданска защита. Най-проблемни при старите сгради са комините и фасадите.
Старите кооперации са най-уязвими. Също и старите къщи като тази. При нея освен тухли от покрива се е посипала мазилка, а стените са се напукали още повече.
Ако самите вие живеете в по-стара сграда, по най-бързия начин излизате навън и не се качвате на терасата. Трябва да излезете от сградата само при условие, че за излизане ще са ви необходими не повече от 10 секунди. В обратен случай трябва да застенете под рамката на вратата. Ако живеете в блок, по време на труса се застава под рамката на вратата или по-стабилна маса.
"Изключваме газта веднага след първия трус преди напускане на жилището, изключваме тока, отиваме бушон... Семейството трябва да има план за действие - да се знае къде се намират основните документи на семейството, да бъдат на място и в комплект, който бързо може да бъде взет", каза Христо Кирилов, Гражданска защита.
В никакъв случай не ползвайте асансьора. След излизане застанете на разстояние равно на височината на най-близката сграда. Избягвайте да заставате под електропроводи, електрически трамвайни или тролейбусни мрежи. Ако по сградата има поражения, се връщайте в нея само след като обстойния оглед на компетентните органи е приключил.