Това заяви президентът Георги Първанов при отбелязването на 150-та годишнина на читалищното дело у нас.
Храм на духа, така президента Първанов определи българското читалище. "Българското възраждане стана възможно, благодарение на тези три кита на духовността, църквата, училището и читалището"
Президентът не спести и проблемите от финансов характер които стоят. Експертите казват, че читалищата у нас вече са минали от етап на оцеляване към етап на развитие на своята дейност. Сега предизвикателството е да се промени начина на мислене на мениджмънта и да се научат читалищата как да привличат пари от Европейския съюз.
"Трябва да мисли не за собственото си оцеляване като институция, а как се вписва в целия този процес на промяна, което означава и промяна в начина на мислене и комуникация с различните представите на властта и институции".
В България има над 3 хиляди читалища. Едно от най-добрите е плевенското Лик. За последните 6 години е реализирало над 16 проекта на по различни европейски проекти на стойност 72 хиляди евро. Европейските пари формират над 70 процента от бюджета на читалището, от държавата идват 22 процента.
"Логиката на нашия Екип е че тези държавни средства са онзи необходим минимум, който трябва да разите, трябва добре да инвестираме и реинвестираме, че да имаме възможностите и ресурса за нови средства".
Така 30 момчета и момичета от години се грижат за хора в неравностойно положение и деца сираци от дома в Тотлебен по проекти на читалище Лик.
"Този младежки център мен ме промени, дадох си сметка че хората в България младежите, трябва да се занимават с нещо полезно, за да им дава шанс за по-нататъшно реализиране в живота" -
за да продължи българското читалище да е Храм на духа.
