Българските младежи са най-многобройната група от 700-те чуждестранни студенти в университета "Св.Кирил и Методий" в Скопие. Приемат се по общия ред за чуждестранни студенти.
Чуждестранните студенти се освобождават от приемни изпити. От тази учебна година това се отнася за всички студенти на нашия университет. Записват се по успех от средното образование.
Най-търсените специалности от българите са медицина, стоматология и фармация. Има една част от тях, които условно казано гостуват на нашия университет няколко семестъра и след това се връщат в България, където завършват следването си в родните висши училища.
Поради тази причини при следването си в македонските висши училища българските студенти плащат годишна вместо семестриална такса. Тя е между 2 хиляди и 500 до 3 хиляди щатски долара.
От следващата година ще сменим правилото, което трябва да отговаря на европейската кредитна система, т.е. ще се плаща за семестър, а не за година.
Сключените спогодби между двете държави позволяват взаимно признаване на положените изпити. Така от втората учебна година провалилите се на конкурсните изпити пак учат в българските медицински университетите, но приети по административен ред като бивши студенти на македонски факултети.
По време на официалното посещение на българския просветен министър в Македония двете страни се договориха да създадат работна група за признаване и на магистърските степени. Ще обсъдят и общи мерки срещу незаконното разкриването на филиали на чужди университети.
В момента тече прокурорска проверка и за нас е много важно да знаем как другите държави, включително Македония се справят с този проблеми. Министър Вълчев изнесе лекция в Скопския университет, но на нея не присъства нито един български студент.
