
От десетте страни-членки на ОПЕК единствено Венецуела настоява за съкращаване на добивите. Вече повече от половин година картелът добива по 28 милиона барела дневно, което е почти максимумът на техническите възможности. Десетте държави плюс Ирак, който е със замразено членство, доставят между 38% и 40% от количествата нефт на световния пазар.
“Ние се стремим към баланс между предлагането и търсенето и отчитаме, че през второто тримесечие на годината ще има свръхпредлагане от 300 000 барела дневно. Но всеобщото мнение е, че ще има сравнително постоянно и трайно търсене”, коментира Пурномо Юсгианторо, министър на петрола в Индонезия.
През последните дни котировките отново започнаха да се покачват заради продължаващото напрежение в Нигерия и обезпокоително разрастващия се конфликт заради иранската ядрена програма. Иран е вторият износител след Саудитска Арабия и уверява, че засега няма да използва петрола като оръжие.
“Тъй като днес петролният пазар е доминиран от спекулативни сили, а спекулативните сили се движат според събития, които биха могли да се случат, а не са се случили, вече усещаме въздействието на иранския казус. В действителност колкото повече една история отшумява, толкова повече спекулантите я забравят, така в скоро време може да видим цените да се понижават”, заяви Уилям Едуардс, петролен анализатор.
През последните дни петролът поскъпна с повече от долар и достигна цена от 62 долара на нюйоркската борса. Цената на кошницата на ОПЕК е 58 долара и 64 цента.