Кризата с японската атомната електроцентрала „Фукушима – 1“ значително променя нагласите на българите към ядрената енергетика, като привържениците й са намалели с една трета, сочи проучване на Алфа Рисърч.
"Аварията, която стана в Япония, е в един 40-годишен блок", коментира в студиото на "Тази сутрин" експертът в Международната агенция за атомна енергия Янко Янев. "АЕЦ "Белене" е проект от 3-то поколение. Той е еквивалентен на всичко най-добро, което има в момента в света", поясни експертът.
"Няма страна, която да е спряла проект за изграждане на АЕЦ след аварията в АЕЦ "Фукушима" в Япония", заяви още Янко Янев. "Няколко страни казаха, че ще забавят за момента окончателното решение дали да строят, но всички останали продължават проектите си".
Според експерта в проекта за АЕЦ "Белене" има средства за управление на аварии от всевъзможен тип. "Каквото и да се случи, отвън радиация не може да излезе", категоричен е Янко Янев. По думите му страната ни трябва да се постарае да построи новото поколение реактор, а не удължава живота на стария. "В света стареят не само материалите, но и концепциите", категоричен е експертът. АЕЦ "Фукушима" като концепция е измислен през 1965 година, а това вече е много стара концепция.
За проектът АЕЦ "Белене" е и бившият заместник-министър на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев. Според него "Белене " ще бъде най-безопасната централа на света.
"Проектът АЕЦ "Белене" ще бъде осъществен след допълнителна проверка на сигурността на цялата система от Европейската комисия", заяви депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев.
Що се отнася до цената на тока, експертите смятат, че ако бъде спрян проекта АЕЦ "Белене", цената на електроенергията значително ще се увеличи.
"Ако спрем проекта АЕЦ "Белене", само след няколко години цената на тока ще се вдигне поне два-три пъти", категоричен е Явор Куюмджиев. "В този момент ток се произвежда в няколко централи в България – Варна, Бобов дол, Марица, Русе, Козлодуй. Варна, Бобов дол, Русе и част от Марици-те излизат от експлоатация след десетина години, защото им свършва живота. Така оставаме с "Марица Изток" 1, 3 и "Козлодуй", чиито живот също свършва след 15 години", поясни бившият заместник министър на икономиката и енергетиката.
"Имаме проект който е одобрен от МААЕ. Той е изключително сигурен. Имаме и добри преговори с Русия, смята Диан Червенкондев.
"В Международната агенция за атомна енергия се правят два типа проверки – едната е проверка е за безопасността на експлоатация, другата за безопасността на проекта", обясни бившият директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов. "Направих справка в МААЕ и се оказа, че вторият вид проверка е правен само в няколко държави – България, Русия, Словакия и Украйна. На базата на тези проверки са ни препоръчани много неща. Така само за безопасността на АЕЦ "Козлодуй" ние сме вложили около 1 милиард долара", допълни Костадинов.
Според него американците имат основание да се безпокоят, защото имат 104 блока, а са правени само пет проверки от МААЕ.