
Генералният секретар на Съвета на Европа Тери Дейвис отправи критики към редакторите на вестниците, публикували карикатурите на пророка. Публикацията на рисунките може да не преминава границите на закона, но със сигурност нарушава етичните норми, основани на взаимно уважение и приемане на религията на другите, заяви Дейвис. Според Дейвис политическите и религиозните лидери в мюсюлманския свят трябва да уталожат гнева срещу карикатурите.
Междувременно във Филипините също започнаха протести срещу публикациите. Стотици мюсюлмани изгориха датско знаме в знак на протест. От своя страна един от водещите индийски вестници се извини, че е публикувал снимка на строфи от Корана, татуирани върху женски гръб.
Най-популярният ирански вестник ще организира конкурс за карикатури за Холокоста в отговор на карикатурите на пророка. Вестникът има намерение да оправдае публикуването на рисунките със свободата на словото.
***
Всяка медия сама решава дали да публикува даден материал и това е въпрос на свобода на печата, каза тази сутрин пред Би Ти Ви издателят на в. “Новинар” Мирослав Боршош. Той коментира публикуването на карикатурите на пророка Мохамед и в някои български издания. Боршош се извини на българските мюсюлмани и добави, че те не бива да приемат това като обида.
Един сериозен мюсюлманин не би си позволил да реагира по подобен начин, подчерта и арабистът Велин Велев по повод размириците в някои държави заради карикатурите. Според него обаче самите карикатури са проява на лош вкус.