Днес министър Калфин обсъди с германския си колега напрежението в арабския свят по повод отпечатването на карикатурите.
"Напълно ясно е, че не можем да приемем използването на насилие и го осъждаме. Ще използваме своите контакти с някои арабски държави, за да намалим напрежението, проявите на насилие и да уталожим страстите."

Към момента няма сигнали за заплахи срещу български дипломатически мисии в мюсюлмански държави. Това заяви пред Би Ти Ви говорителят на Министерството на външните работи Димитър Цанчев. Той добави, че министерството следи много внимателно обстановката и при необходимост ще бъдат взети всички адекватни мерки. Премиерът Сергей Станишев направи специално изявление по повод разрастващото се напрежение, последвало публикациите на карикатурите на пророка Мохамед.
В текста на изявлението, което бе разпространено от правителствената информационна служба, Сергей Станишев изразява убеденост, че накърняването на религиозните убеждения на гражданите е недопустимо.

Премиерът призовава българските медии да се отнасят с необходимото уважение и да вземат предвид чувствата на представителите на мюсюлманската общност.

В изявлението се заявява съжаление, че свободата на словото "може да бъде използвана по начин, който се възприема като обида от вярващите".
Премиерът декларира разбиране към негодуванието на мюсюлманите в различни държави по света, като в същото време определя проявите на насилие и нетърпимост като недопустими.

"България е страна, в която различните религиозни общности съжителстват векове наред в дух на взаимна толерантност и уважение. Убеден съм, че накърняването на религиозните убеждения и разбирания на гражданите по какъвто и да било начин е недопустимо."

"Обръщам се към българските медии с призив да се отнасят с необходимото уважение и да вземат предвид в публикациите си чувствата на представителите на мюсюлманската общност."
"Изразявам съжаление, че свободата на словото и на печата - един от стълбовете на всяко демократично общество, може да бъде използвана по начин, който се възприема като обида от вярващите, независимо от тяхната религиозна принадлежност."

"Отнасям се с разбиране към чувствата на възмущение и негодувание на мюсюлманите в различни държави по света, но смятам също така, че проявите на насилие и нетърпимост са недопустими".

* * *

Протестите в мюсюлманския свят срещу публикуването в европейски вестници на карикатури на пророка Мохамед взеха нови жертви. Най-малко четирима души бяха убити при сблъсъци между полиция и демонстранти в Афганистан.
Най-тежките стълкновения станаха пред главната американска военна база край Кабул. В афганистанската столица стотици младежи атакуваха с камъни посолствата на Дания, Великобритания и Франция и централния офис на ООН.

В Техеран стотици демонстранти замеряха с камъни, запалителни бомби и яйца, дипломатическата мисия на Австрия, която е ротационен председател на Европейския съюз.

Протестиращите призоваха да бъдат затворени посолствата на държавите, в които са публикувани карикатурите.

Полицията в Газа разпръсна стотици демонстранти, които хвърляха камъни по офиса на Европейския съюз. От днес сградата е затворена от съображения за сигурност. Многолюдни демонстрации имаше още в Индия, Индонезия, Малайзия и Ирак.