За „Тази сутрин” тя категорично отрече да има лично отношение. Поводът за проверката е писмо от МВР, с което се възлага проверка на законността на дейността на дома.
„Аз съм имала задачата да изпратя писма на пожарната и РИОКОЗ. Изводите са, че сградите и всички постройки не отговарят на изискванията и са опасни за хората. Има незаконно строителство, а дали ще се бутат и какви мерки ще се вземат за сградите решава ДНСК”, каза Нинова. Тя посочи, че трябва да има такива домове в България, но не е нормално да има сгради, които не отговарят на изискванията.
„Проверки на дома са правени още 90-те години, а отец Иван не е направил нищо за узаконяване на сградите”, посочи Нинова.
Общината може да помогне на приюта, ако отец Иван бъде регистриран като „доставчик на социална услуга", обясни в студиото на предаването Румяна Младенова, зам.-кмет по социалната дейност на Елин Пелин. По думите й в момента отецът работи неформално със социалните служби. Първо стои въпросът за узаконяване на сградите, а после за социалната дейност.
Този дом работи, призна обаче Младенова. По думите й хората там се чувстват по-добре, отколкото на мястото, откъдето идват.
Отец Иван обаче трябва да бъде регистриран като „доставчик на социална услуга". Това за сега не е възможно. Защо – разказва Иван Георгиев:
Служителите на Дирекция за национален строителен контрол получават сигнал в началото на годината. Преписката е от община Елин Пелин, каза инж. Йелика Унгузова, главен инспектор към ДНСК. На 15 май тази година служителите на ДНСК правят проверка в приюта на отец Иван.
„Установено е строителство без разрешение за строеж. В единият от случаите и без одобрени проекти. Това е азбуката на строителството. Всеки един строеж трябва да започне по този начин”, обясни Унгузова.
За нарушенията са написани констативни актове. В момента тече 7-дневния срок в който те могат да бъдат обжалвани. След този период законът предвижда 3 начина на действие.
„Спиране на строителство, премахване евентуално на незаконен строеж. И в третия от случаите - забрана ползване на строеж, който не е въведен в експлоатация”, каза Унгузова. По думите й нищо необичайно няма в случая по отношение на проверката на строежите.
„Специално за нас аз съм спокойна за нашата работа. Медийният интерес в тези случаи и интересът на хората аз лично го разбирам, но пак искам да кажа, че законът трябва да бъде следван от всички”, каза Унгузова.
С предписание за затваряне завършва и противопожарната проверка на районно управление „Пожарна безопасност и спасяване" в Елин Пелин. В доклада си от началото годината експертите от МВР наричат храма „Света Троица" и постройките около него „опасни за живота и здравето на хората”. От документа, става ясно, че дори част от сградите да бъдат обезопасени с негорими материали, приютът няма да отговаря на противопожарните норми заради липсата на изискваните от закона изходи за евакуация, безопасна електрическа инсталация, използваните леснозапалими материали и липсата на вода за вътрешно и външно гасене.
„Ако нещо стане, всички хора, които го подкрепят отец Иван и във Фейсбук и вашата телевизия ще бъдете първите, които ще ни попитате: Вие къде бяхте, къде беше кметът? Къде беше ДВНСК, къде беше ХЕИ и не предвидихте, че тази сграда, да кажем не отговаря на условията”, каза Илияна Малинова, зам. директор на Агенцията за социално подпомагане.
Така на кратко коментират последните проверки на ДНСК и МВР в Агенцията за социално подпомагане.
Има ли опасност децата и техните родители да останат на улицата, ако тези сгради бъдат затворени?
„Ако се предприемат такива мерки от страна на общината, на пожарната, на ХЕИ значи ние ще бъдем задължени да отидем на място, да направим социална анкета, да видим в какво състояние са хората, да видим дали има друго место, където живеят, дали не са дошли от близки села, за да се прецени вече възможността, къде ще отидат тези хора”, обясни Малинова.
Според служителите на Агенцията в момента в приюта в Нови Хан са настанени около 100 деца. След направените проверки става ясно, че на малчуганите са осигурени всички нужни битови условия - всички те имат личен лекар, направени са им нужните имунизации, а децата в училищна възраст редовно посещават училището в Нови Хан.
„При общите усилия на всички институции може да се узакони строежът, може да съответно ако реши отец Иван и както имаме и неговите уверения да кандидатства за делегирана издръжка, за да има още по-голяма сигурност за издръжката на лицата, които се приютяват там и в същото време да се осигури една по-качествена социална услуга”, каза Наталия Кънчева, директор на регионална дирекция „Социално подпомагане”.