Вчера в Би Ти Ви Новините ви показахме проблемите на изселени по време на комунистическия режим, които не могат да получат полагащите им се по закон добавки. Днес управителят на НОИ - Йордан Христосков заяви, че очаква правителството да уточни, дали децата от изселените семейства имат право на компенсации.

1676 е точният брой на пенсионерите, чиито случаи не са решени в НОИ. Те са били под 16 години към датата на изселване, а законът не уточнява изрично дали имат или нямат право на компенсации. Те не са получили отказ, а производствата им са спрени.

"Спирането на производството е именно в защита на хората, защото това означава, че те ще се възползват от правата си, ако компетентният орган, в случая Централната комисия или пък в наредбата на МС категорично бъде казано, че те също са обект на репресията."

Както ви показахме вчера в Би Ти Ви Новините Централната комисия за гражданска и политическа реабилитация се е произнесла само по 3 случая. А председателят й е категоричен, че няма да тълкува закона.

"Комисията може да прецени само дали дадено лице е преследвано по политически причини или не, но не и да определя кръга от лицата, които би трябвало да получат обезщетения. Ако решението на комисията беше еднозначно, че тези хора имат право на съответната добавка, ние щяхме да им я отпуснем незабавно."

Ключът за решаване на проблема е в правителството. Според закона, наредбата на министерския съвет трябваше да е готова още преди 6 месеца, но все още не е. Докато това стане, 1676 български граждани като тази жена няма да получават добавките, които парламентът гласува за тях преди изборите.

* * *
Днес работодатели, синдикалисти и министерство на труда и социалната политика започнаха преговорите по искането на МВФ да отпадне добавката за трудов стаж.

Работодателите са против това да има акт на правителството, който да ги задължи да плащат допълнителни средства към работната заплата за стаж, образование и лоши условия на труд.

Профсъюзите пък искат гаранции, че с премахването на тези добавки, доходите на хората няма да паднат. На 1 февруари преговорите продължават.