
Върховният съд на Либия нарича присъдата, издадена в Бенгази "опорочена" от изброените недостатъци.
Съдът не се обърнал към експерти, които да изяснят дали българската защита е права като пледира, че не е възможно вирусът на СПИН да оцелее на дъното на празни банки от кръвна плазма, които са преседели с месеци в дървен шкаф.
Върховните съдии приемат, че това е съществено възражение, което се отнася за едно от важните доказателства, върху които съдът е издал смъртната присъда без да го проучи. Това опорочава присъдата, категоричен е върховният съдия.
Той отбелязва в мотивите, че съдът в Бенгази непрофесионално е отхвърлил възражението на българската защита и по отношение на законността на обиска в дома на Кристияна Вълчева.
Това, че има един месец разлика между претърсването и получаването на разрешението за обиск, съдът в Бенгази е приел за техническа грешка. Върховният съд отбелязва, че е недостойно за съда да гради присъдата си върху необосновано предположение.
Според висшата инстанция, мотив за касиране е и факта, че съдът в Бенгази не е обърнал внимание на жалбата срещу самопризнанията, в която е отбелязано, че Нася Ненова е подлагана на психически тормоз като е водена за разпити с вързани очи, без да знае къде е и с кого говори.
Същото се отнася и за Ашраф.
Върховният съд мотивира касирането на присъдата с това, че е недопустимо самопризнанията на Ашраф, за които се твърди, че са взети в следствие от насилие, да са основното доказателство.