
В Лондон представители на ООН, Европейския съюз, Русия и Съединените щати, които създадоха "пътната карта за мир" в Близкия изток, обсъдиха последиците от победата на "Хамас" в палестинските парламентарни избори. Отношението си към ислямистите обмисляха и външните министри на държавите от Европейския съюз.
В Брюксел евродипломатите настояха от Хамас да се откаже от насилието, да се разоръжи и да признае правото на съществуване на Израел. Икономическата си помощ за палестинците Европейският съюз обвърза с искането ислямисткото движение да създаде правителство, което да се ангажира с постигането на мирен изход от конфликта с Израел.
Преди това в Газа Исмаил Хания, водачът на листата на победителите в палестинските избори, призова Близкоизточния квартет да не спира моралната и финансова помощ на палестинците. Хания обеща, че паричните помощи ще бъдат предназначени единствено за палестинския народ. По думите му правителството на Хамас ще разреши да се упражнява контрол върху начина, по който се харчат парите.
Палестинския президент Махмуд Абас също прикани международната общност да не се отказва от помощта си за палестинската автономия.
Палестинският президент Махмуд Абас ще се срещне днес в Рамала с лидерите на Хамас, за да поиска от тях да сформират следващото палестинско правителство. Все още не е ясно дали предаването на властта от Ал Фатах на Хамас ще премине гладко.
Световната общност все още изяснява каква позиция да заеме към ислямисткото движение, което победи на изборите в палестинската автономия.
Високопоставен член на Хамас заяви, че движението ще използва шериата за основа на законодателството след изборната си победа.
От движението обаче изтъкнаха, че не възнамеряват да налагат със сила строгите ислямски закони, да затварят барове или да забраняват присъствието на мъже и жени заедно на обществени места. Много палестински жени в големите градове като Рамала са притеснени от решението на Хамас да управлява по законите на шериата, въпреки че от радикалното движение заявиха, че няма по никакъв начин да се намесват в живота на палестинците, освен да убеждават учтиво хората. Хамас обаче няма пълно мнозинство в парламента на палестинската автономия така че не може да променя конституцията самостоятелно.