
Емил Узунов е напълно незрящ. Повече от десетилетие практикува като адвокат. Но пътя към професията му започва още през 70-те години, когато кандидатства за юрист в Софийския университет.
“Беше осигурен приема на незрящи хора чрез устни изпити от изпитната комисия - така че беше осигурен нормален достъп за кандидатстване”, обясни Узунов.
Ако Узунов беше завършил юридическото си образование и искаше да започне практика като адвокат сега, той не би могъл да успее. Причината е Наредба на Висшия адвокатски съвет за изпита за адвокати и младши адвокати. Тя задължава кандидатите да пишат само със син химикал. Но за хора като него това често е невъзможно.
Според правозащитници, това може да се промени по начин, който е използван в някои други наредби.
“При провеждането на матурите няма такова разделение - всички хора полагат изпити и е предвидено да се използват специални уреди като пишещи машини с брайлови клавиши, компютри с такива клавиши или други специални технически средства”, коментира Катина Бончева - Асоциация за европейска интеграция и права на човека.
Юристите от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека настояват да се променят и наредбите със същото изискване при конкурсите за младши съдии, следователи и прокурори, както и за кандидатстващите в Националната гимназия за древни езици и култура и в Националния лицей за изучаване на италиански език.
Делото във Върховния административен съд е насрочено за четвъртък.