
Миналата седмица там бяха взети за заложници четирима чуждестранни петролни работници, сред които и българинът Милко Ничев.
Състоянието на четиримата отвлечени чужденци е добро и стабилно. Това заяви за Би Ти Ви говорителят на правителството на провинция Байелса, където стана отвличането. Той увери, че силите за сигурност са постигнали значителен напредък за освобождаването на заложниците. Местните власти знаят къде похитителите държат заложниците си.
Засега обаче няма информация да е бил осъществен контакт с тях и властите не са получили официалните им искания, посочи още говорителят. Решението на “Роял дъч Шел” да евакуира работниците си може да има сериозни последици върху добива на петрол от района, който е около 380 000 барела дневно. Компанията вчера евакуира 330 работници от четири платформи след нападение, при което загинаха най-малко шестима души.
Бунтовниците от групировката "Движение за освобождение на делтата на Нигер", която пое отговорност за нападенията, днес заплашиха, че ще блокират напълно износа на петрол, ако петролните работници не напуснат страната.