Новината беше съобщена тази сутрин от ръководителя на “Газпром”. Алексей Милер даде съвместна пресконференция с украинския си колега от “Нафтагаз” Алексей Ивченко.
Тази година Украйна ще купува газ от смесеното дружество “Росукраенерго”
Подписан е дългосрочен договор за 5 години и началната цена е 230 долара за 1000 кубически метра.

Сделката на пръв поглед запазва изходните преговорни позиции на двете страни. Киев ще плаща по 95 долара, при положение, че искаше 80 долара за 1000 кубически метра и можеше да поеме евентуално субсидиране на цената при нива близки до така договореното.

“Газпром” ще продава на Украйна "синьото гориво" за 230 долара както искаше. Парите ще минават през украинско-руското дружество. Половината от него е собственост на “Газпром”. Дружеството ще може да посредничи по този начин защото получава газ на доста по-ниски цени от Туркменистан, Казахстан и Узбекистан.

В отделен договор е уреден транзита за Европа. Той ще се плаща в брой и няма да зависи от доставките за Украйна.

Еврокомисарят по енергетиката приветства договора за газта между Украйна и Русия. По негова инициатива днес в Брюксел ще се състои среща на енергийни експерти от ЕС във връзка с газовия спор между Русия и Украйна.

Очаква се на срещата да бъде изработена обща позиция на Евросъюза по кризата.
Европа се оказа непосредствен потърпевш от спирането на руския газ за Украйна. Една трета от вноса на "синьо гориво" за Европейския съюз е от Русия през Украйна. Това са 20 процента от газа, който се използва в организацията. Най-големите потребители са Германия, Италия, Франция.

Очаква се днес доставките на руски газ за Европа да се нормализират, съобщи Би Би Си като се позова на “Газпром”. Френският вестник “Монд” писа, че кризата е поставила с цялата острота въпроса за енергийната зависимост и е върнала спомена за енергийната криза с петрола от преди 30 години.