Повечето търговци на спортни храни все още не са официално информирани от здравното министерство за опасните хранителни добавки, обявени вчера. В тези магазини се очакват проверки.

Мирослав Хаджитонев е търговец на храни за спортисти. Казва, че досега не е информиран официално от здравните органи за опасните добавки. След като се запозна със списъка от нашия екип, коментира, че посочените продукти не са му познати, но че американският сайт, който ги предлага, е един от най-известните в този бизнес.

„Боди билдинг” - това е он-лайн магазин, в който се продават различни марки на фирми -производители, но сайтът не е производител. Те са дистрибутори”, каза Мирослав Хаджитонев. Според него е възможно да се купи добавка от сайта и да се внесе в България.

В здравното министерство нямат информация има ли от опасните продукти у нас. Една от причините е, че за тях няма официална фирма вносител.

„В настоящия момент нямаме никаква информация дали такива добавки са купувани от български потребители”, каза д-р Петинка Димитрова, експерт в здравното министерство. По думите й, ако тези добавки по някакъв начин са внесени в страната, то това е незаконно.

Продажбата на хранителни добавки и лекарства по интернет е забранена, но на практика в момента не може да бъде контролирана.

„Това, което ние можем да направим е само да информираме и да апелираме младите хора, да не ги ползват”, каза д-р Димитрова

Запознати с фитнес манията казват, че подобни продукти, макар и опасни за здравето, често се приемат от желаещите да оформят мускули.

„Те са нелегални. Не може да се намери лесно, но има нелегални, но не мога да ви кажа кой и как ги продава, каза за bTV един от търговците.  

Много лесно обаче се продават в интернет. Много български сайтове предлагат продукти, които имат същите субстанции, посочени в опасните добавки. Екипът ни откри сайтове, които предлагат и лекарства. Кои са те и как забранен продукт може да бъде внесен без проблем в страната, очаквайте продължение на темата утре в bTV Новините.