Филмът разказва за гоненията на палестинци след терористичния акт по време на олимпиадата в Мюнхен през 1972 година. Тогава палестинци взеха за заложници израелски спортисти и по-късно убиха 11 от тях. Един от най-добрите съвременни режисьори разказва за ударен отряд на израелското разузнаване Мосад, който преследва и екзекутира активисти на Организацията за освобождение на Палестина, смятани за отговорни за убийството на заложниците в Мюнхен. Критиците обвиняват Спилбърг, че морално сравнява терористите с тези, пратени да ги убият. Режисьорът твърди, че това е филм за човечността, не за отмъщението.
“Това е една история за група израелци, които обикалят света, обикалят Европа и избиват хора. Дори в такъв тип операция, кампания на репресии, на ликвидиране на хора, имаше и морални ценности. Начинът, по който това е представено във филма, е абсурден”, сподели мнението си Гад Шимрон, бивш служител на Мосад.
Спилбърг е правил и други политически филми като "Списъкът на Шиндлер", "Амистад" и "Спасяването на редник Раян". Новата творба обаче навлиза в по-чувствителната територия на израелско-палестинския конфликт - тема, почти незасягана от Холивуд, коментира “Асошиейтид прес”.