Стотици хиляди онкоболни ще трябва да плащат за лечението си. Новината идва на фона на стряскащата статистика - в България онкоболните са над четвърт милион и броят им непрекъснато расте.

За възможността онкоболните да доплащат за лечението си първи съобщиха лекари от онкодиспансерите. Директорите на болниците, в които се грижат за хора с ракови заболявания, са силно притеснени. Заради поредна законова промяна, шансът съвсем скоро да се наложи да се доплаща за скъпоструващите животоподдържащи и животоспасяващи терапии е напълно реален.

От тази година онкодиспансерите са с нов статут

вече се водят Комплексни онкологични центрове. Това води и до промяна в начина на финансирането им, която в крайна сметка ще трябва да се плаща от пациентите.

Досега онкодиспансерите получаваха пари от здравната каса и от общините. Общините им даваха по 320 лева на преминал пациент. Сега тези пари ще бъдат получавани от министерството, което запазва миналогодишната сумата от около 53 милиона лева. Въвежда се обаче правилото, че ще плаща по 80 лева на преглед на диспансеризиран пациент. Според специалистите, това е крайно недостатъчно и ще се наложи пациентите да доплащат.

"Не е редно когато тиражираме, че онкологията е приоритет да се създава напрежение и то да рекушира върху пациентите, това няма да го допуснем , не може онкологията навсякъде да е безплатна, а ние да си плащаме", коментира Теодора Захариева, Център защита на правата в здравеопазването.

Две жени от София получават диагнозата през миналата година. Не искат и да си помислят, че може да им се наложи да доплащат. Смятат, че е невъзможно и повечето болни няма да искат да с лекуват, защото става дума за много пари.

Виолета е претърпяла втора операция, само за няколко месеца. Работи като учител. И твърди, че заплатата и няма да стигне, ако се наложи да си плаща. „Човек с такова заболяване няма избор, но би било добре да не се налага", каза Виолета.

Според новите правила, министерството ще плаща за 4 прегледа през първата година от заболяването, за два през втората и третата, и за един преглед - от 4-тата година натам.

Кой ще плащ , ако се налагат повече на брой прегледи, не е ясно. Светлина в тунела идва от здравната каса, която тази година ще плаща значително повече. Парите за химеотерапия са увеличени от 169 лева на 603 лева, а за лъчетерапия от 605 на 1890 лева.

На фона на поредните финансови спорове, броят на българите с рак у нас непрекъснато расте. само през 2009 година новорегистрираните случаи са рекордни - 33 хиляди души са получили диагнозата.

Наистина ли ще се стигне до доплащане?

Ивелина Георгиева от здравното министерство бе категорична пред bTV, че не се налага доплащане от страна на онкоболните през 2011 г. По думите й стационарното им лечение продължава да се заплаща от НЗОК по клинични пътеки.

По думите й диспансерите ще получат от здравното министерство 53 милиона лева за диспансерно наблюдение - толкова, колкото са получавали миналата година от общините. Но миналата година общините са заплащали на база болни, преминали на болнично лечение, т.е. е имало дублиране на тези дейности. Искаме да разпределим парите тази година точно за диспансеризация, нещо, което не е било заплащано, каза Георгиева. Парите, по думите й, досега са били давани тези пари, но пациентите са зависили от желанието на диспансера за диспансеризация.  

Георгиева обясни, че на 3 месеца ще има анализ и мониторинг на изразходваните средства. Корекции на необходимите пари ще има на всяко тримесечие.