
След като по-рано през седмицата алкохолното отравяне причини смъртта на двама пациенти, през нощта за починали и други двама, които бяха в кома. Сега в отделението остава на лечение един човек от първоначално приетите - жена, чието състояние също е критично.
Новият пациент, приет снощи, е мъж на 42 години. Намерен е в района на Зеленчуковата борса в града в безпомощно състояние. В кръвта му вече са установени 0,9 промила метилов алкохол.
“Пациентът действително е в тежко състояние и по най-бързия начин организирахме хемодиализа и в момента се извършва хемодиализа с огромна надежда, че можем да помогнем на този човек. Състоянието му непрекъснато се влошава”, коментира Маргарита Аспарухова - началник на клиника по токсикология във Военноморска болница - Варна.
От изследваните досега бутилки с алкохол, донесени от близките на пострадалите, само в две от тях е открито наличие на метилов алкохол. Според лекарите отровените най-вероятно са пили неоцветен спирт за горене, който е бил с по-високо от позволеното съдържание на метил.
Общо 17 са случаите на отравяне с метилов алкохол във Варна от началото на годината до този момент.
Полицията във Варна проверява складовете и магазините за наличието на фалшив бандерол. Инспектирани са общо 60 склада и магазина на територията на града. Алкохолът, наливен или не продължи да е търсена стока по магазините в града и днес, въпреки увеличаващите се смъртни случаи. Проверките са съсредоточени в близост до мястото, където беше открит последният от отровените във Варна. От всеки склад, при съмнения за фалшива стока, са взети проби, които ще бъдат анализирани в ХЕИ.
Според лекарите, освен фалшив алкохол, в търговската мрежа в страната масово се продава спирт за горене. Често вместо позволените 95 % етилов алкохол, който е безопасен, спиртът съдържа преобладаващо количество метилов алкохол. Това сочат повечето проби, проведени след като тръгна вълната отравяния.
“Изследвали сме и водки, и ракии, уиски, бренди и т.н. - нямаме данни за наличие на метилов алкохол в спиртните напитки, които се продават в търговската мрежа. Тук става въпрос за спирт за горене, който е спирт за домакински цели”, заяви Юличка Събева, началник на Токсикологична лаборатория.
Продажбата на неоцветен спирт за горене в магазините за хранителни стоки трябва да бъде спряна, а от производителите му да бъде търсена отговорност, твърдят лекарите. Според тях бумът на отравяния със спирт за горене и алкохол-менте тепърва предстои, с наближаването на новогодишните празници и след увеличаването на акциза на алкохола.