Представители на правителствени, индустриални, научни и екологични организации ще обсъждат климатичните промени, превърнали се в заплаха за живота на земята и как да бъде овладян техния разрушителен ефект.

Под егидата на ООН близо 10 хиляди експерти от различни сфери на живота ще се опитат да постигнат договор, подобен на Протокола от Киото. Протоколът, ратифициран от близо 160 държави, влезе в сила през февруари тази година, но срокът му изтича през 2012 г. С този документ развитите страни се задължиха да намалят емисиите от основните газове, които предизвикват "парниковия ефект", най-малко с 5% в сравнение с нивата им през 1990 г.

Съединените щати, които са най-големият замърсител на атмосферата, се оттеглиха от Протокола през 2001 г. с мотива, че той е прекалено скъп и несправедливо изключва развиващите се страни. Очаква се и в Монреал, където ще се обмисля своеобразно продължение на Протокола от Киото, американските представители да настояват за доброволен, а не задължителен характер на договора.