
В писмото на ГРАО от 25 септември, публикувано във вестник "Монитор", е записано, че на изборите са гласували малко над 3 милиона и 633 хиляди българи. Според официалните данни на ЦИК бройката е със над 100 хиляди по-малко.
Днес, след публикуването на вестникарския материал, Централната избирателна комисия провежда извънредно заседание. На него се явява директорът на ГРАО Иван Гегов, който връчва на комисията ново писмо и уведомява, че е допусната нелепа техническа грешка. Операторът, който е изготвял текста на писмото е цитирал вместо крайния, междинния резултат и затова цифрата е такава и има голяма разлика.
Според подадените днес от ГРАО цифри до урните са отишли близо 3 милиона 728 хиляди избиратели и значително разминаване с данните на ЦИК няма. Въпреки това експерти твърдят, че при договаряне между членовете на дадена Секционна избирателна комисия е напълно възможно резултатите от съответната секция да бъдат фалшифицирани.
Димитър Димитров, политолог и бивш член на ЦИК, обясни как може да стане фалшифицирането на гласовете. “В най-простия си вариант добавяме десет бюлетини, след което полагаме подписи в избирателните списъци, в протокола се записва брой на подписите толкова голям, колкото и бюлетините”.
И тъй като резултатите се изчисляват въз основа на записаното в секционните протоколи, е напълно невъзможно да се установи, че в урната са попаднали допълнителни бюлетини. Според специалисти най-често подобен тип злоупотреби се правят в по-отдалечените секции.