
Индонезия днес потвърди четвъртия смъртен случай на човек, вследствие на вируса. В Китай беше регистрирано ново огнище на заразата.
Европейският съюз забрани вноса на живи птици и продукти от Хърватия, след като и там в края на миналата седмица беше открита болестта. Край Брюксел, ветеринарни експерти към Европейския съюз обсъждат заплахата от разпространението на птичия грип.
Според еврокомисаря за здравеопазването Маркос Киприану, Европа е подготвена, за да се противопостави на евентуална човешка разновидност на болестта, в случай, че вирусът мутира.
Във Франция фермерите в 21 департамента получиха нареждане да не пускат птиците си навън, заради опасността от вирус в мигриращите птици. Забраната обхваща най-рисковите райони или около една четвърт от територията на страната. Париж вече не разрешава и изложенията, и пазарите с пернати.
Почти в цяла Европа се правят изследвания на птици - в Германия, в Словения, Унгария. Очакват се резултатите за вида на вируса в пробите от Хърватия и Швеция.
Открити са мъртви птици и в Германия. Открити са вчера в езеро, посещавано от прелетни птици. Ветеринарните власти в град Кобленц ще направят тестове днес, след като местният доктор не могъл да определи причината за смъртта.
Полицейски представител в града заяви, че е чиста спекулация да се предполага, че птичи грип е убил дивеча. Мъртъв лебед, намерен в Словения близо до австрийската граница, също се изследва за евентуална инфекция.
Вчера в Хърватия беше потвърден втори случай на птичи грип. В Унгария 18 мъртви гълъба са били открити през почивните дни в град Сегед, близо до границата със Сърбия и Румъния. Първоначалните тестове не са потвърдили наличие на птичи грип.