Птичият грип и мерките за предотвратяване на пандемия от заболяването, беше темата на днешното спешно заседание на експерти в Брюксел.

На срещата се обсъжда евентуалният риск, който мигриращите птици представляват за страните от Евросъюза. Ще бъда оповестени препоръки във връзка с опасността за хората при контакт с такива птици.

Европейската комисия призова днес правителствата в Евросъюза да подготвят големи количества анти-вирусни средства. В съобщението се изтъква нуждата да бъдат имунизирани с обичайните противогрипни ваксини хората, изложени на риск от птичата зараза.

Засега по-опасният азиатски щам на вируса, който бе открит и в Турция, не се предава лесно от птици на хора. Експертите обаче се опасяват, че вирусът Н5N1 може да мутира като добие гени от вирус на човешкия тип инфлуенца. Това може да го направи силно заразен и смъртоносен.

Днес Световната здравна организация призова държавите да засилят наблюдението над животните и хората и да предприемат строги предпазни мерки, особено при унищожаването на птици. Препоръчва се здравоохранителните органи да наблюдават хора с евентуална склонност към заболяването за симптоми като висока температура и дихателни проблеми.

Вчера Еврокомисията потвърди, че видът на вируса в Турция е смъртоносен и опасен за хората. Турското правителство увери, че няма основание за паника, защото ситуацията е овладяна. В засегнатия район бяха умъртвени близо 9 000 птици. Хората, които се опитат да скрият домашните си птици, са заплашени от тежки глоби и дори лишаване от свобода. Правителството плаща обезщетение от 3 долара и 70 цента на фермерите за всяко унищожено пиле и по 22 долара за гъска. 
 
“Имах 70 пилета и ги предадох на властите, да ги унищожат. Всички птици в селото са унищожени. Затова ни казват, че няма опасност от разпространение на заразата, така че сме спокойни и няма опасност”, сподели жител на Казъкса.

Днес се очаква потвърждение за резултатите от пробите от Румъния, но се предполага, че и там грипът е от смъртоносния за хората щам H5N1. Тази сутрин няколко ферми са изолирани и в района на Констанца заради опасността от птичи грип.
Световната здравна организация предупреди, че е само въпрос на време вирусът да мутира и да започне да се предава от човек на човек.

Грузия е първата страна, която забрани вноса на яйца и птици от България, Русия, Турция и Румъния като превантивна мярка срещу птичи грип. Тбилиси предвижда също да купи специално оборудване за унищожаване на продукция, заразена с птичи грип, ако бъдат открити такива случаи.