Две фюжън банди си дадоха среща в съвместен етноконцет. Какво е фюжън, какво представлява инструментът диджириду и какво мотивира група младежи да съчетават народни песни с класическа музика, разказват Петя Дикова и операторът Борислав Пинтев.
Януари 2012-а, часът е 21:30. Клуб в центъра на София. Над 200 души са дошли да слушат народна музика в модерен вариант. Поводът - концерт на две фюжън банди.
"Фюжън е смесване на концепции и на различни видове музика”, коментира Християн Георгиев от Asen&Milena Group.
"Основата е български фолклор, в него можете да чуете класика, рок елементи, модерни неща като арендби, джаз на моменти”, допълни колегата му Асен Маринов,
"Общият проект „Заедно" е народната българска музика, която се чувстваме по нов начин и която искаме да споделим с публиката. В едната група участваме ние тримата - Asen & Milena Group, а другата група - Оратница, с двете групи правим интерпретация на народна музика като двете концепции ги смесваме в момента. На нас ни предстои излизане на албум”, заяви Милена Караджова.
"Аз съм от Оратница - свиря на диджириду, Той не е много традиционен български. Това са диджиридута, те са австралийски инструменти. Първият духов инструмент в света, най-древният духов инструмент в света, датира 1500 години преди Христа, мога да посвиря малко”, заяви Георги Маринов - Хорхе.
"Мотивира ни най-вече отговорът на хората. Казват, че са много щастливи, че чуват нещо ново, нещо, което възражда българския фолклор”, коментира още Асен Маринов.
"Нас може би ни мотивира това да накараме хората на нашата възраст да приемат фолклора по този начин, да го пречупим през техните очи, ако можем, с модерни стилове”, каза но свой ред Християн. Той сподели, че посетителите много често играят право хоро, понякога и криви хора, но при всички случаи е забавно.