Днес в Ню Йорк започва среща на високо равнище по случай 60-годишнината от създаването на ООН. Срещата се провеждата в рамките на 60-ата редовна сесия на Общото събрание на световната организация. Тя беше открита тази нощ.

България ще бъде представена на форума от президента Георги Първанов и вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин.

Реформиране на ООН, борбата с тероризма и преглед на документа "Цели на хилядолетието за развитие" ще бъдат фокуса на срещата на високо ниво. В нея ще участват 175 държавни и правителствени ръководители.

Заради проявата около щабквартирата на световната организация са въведени засилени мерки за сигурност по покривите на близките сгради са разположени снайперисти.

Общото събрание одобри документ, който ще бъде предложен за одобрение на срещата на високо ниво. Той трябва да ускори действията в световен мащаб за борба с бедността и да постави началото на дълбока реформа на световната организация. Текстът от 35 страници не включва някои от най-прогресивните предложения и най-амбициозните цели на генералния секретар Кофи Анан

"Всички ние бихме искали повече. Но може да работим и с това, което имаме, и мисля, че това е важна крачка напред и ние трябва да осигурим реализирането му в практически и функционални понятия", заяви Анан.

САЩ бяха в челната редица на исканията за реформа в ООН.

Американският постоянен представител Джон Болтън обаче не беше максималист: "Би било погрешно да се изисква повече от това, което е реалистично. Трябва да сме точни за това какво представляват реформите. Това е крачка напред, но не е алфата и омегата и никога не е било".

Новият председател на Общото събрание Ян Елиасон от Швеция акцентира върху необходимостта от по-ефективни действия в областта на човешките права: "Време е да престанем да казваме "Никога повече".

Георги Първанов взе участие в приема, даван от Буш в чест на участниците във форума на ООН. Двамата са коментирали предстоящата визита на Първанов в САЩ след месец. Българският президент е изразил съчувствие по повод жертвите и разрушенията, причинени от урагана Катрина. По време на приема той е разговарял и с президентите на Финландия и Естония. Обсъдили са възможностите за по-бърза ратификация на договора ни за присъединяване към ЕС.

Недалеч от сградата на Ист Ривър правозащитната организация "Оксфам" протестира срещу нарушаването на човешките права, като подреди чучела на гробове с надписи "Никога вече?"