По обяд първият пострадал взе своята субсидия. Общо 156 семейства в Лесичево ще могат да се възползват от тази първа и спешна финансова помощ. Това са хора, които нямат друг имот и това е единствената им къща за живеене.

Днес жителите на Лесичево не знаеха, че започва раздаването на помощите до 1000 лева. Повечето разбраха за новината покрай пристигането на екип на Би Ти Ви. Но от общината успокоиха, че ако има хора, които не са успели да вземат парите си днес, могат да го направят и утре.

Къщата на Стоян Манов е една от най-тежко пострадалите в община Лесичево. Възрастният човек както и много негови съседи не знаеха, че от днес започва раздаването на помощите. Служители на социалната служба приканваха хората по телефона да си вземат парите или им ги носеха на място.

Стоян Манов получи 985 лева. Общо 156 семейства от община Лесичево ще получат помощ до 1000 лева.

"Това беше спешна помощ, която е необходима на семействата веднага, сега, за да могат да продължават да живеят нормално", посочи Илияна Малинова, директор на дирекция "Социално подпомагане"-община Пазарджик.

Хората получават парите по списъци, след като комисия от социалните служби и общината е описала щетите. За община Лесичово са отпуснати малко над 97 000 лева. От предварителните списъци са отпаднали 15 семейства, които имат и други имоти. Това е едно от условията за получаването на тези помощи.

"Целта на тази помощ е да помогнем на всички хора, които нямат в момента къде да живеят и нямат основни неща за ежедневието си", обясни Илияна Малинова.

В къщата на 80-годишния Стоян Манов водата е стигнала до първия етаж. Подкопала е основите и част от нея се е срутила. Бай Стоян се надява с държавните пари да купи малко тухли и вар и да стегне една стая за живеене.

"Иска още много пари, лятото минава, материалите са скъпи, значи ми тръпне косата, косата ми тръпне, не знам дали ще успея да го възстановя", коментира пострадалият.

Възрастният човек е започнал сам да възстановява част от сградите в двора си.

"Тия са като мен много, много народ пострада, цели къщи паднаха", добави Стоян Манов.

Кампапанията на социалното министерство продължава утре в Белово, където ще бъдат подпомогнати 49 семейства. В сряда пари ще раздават и в Ихтиман, където нуждаещите са най-много. В най-скоро време помощи ще получат и пострадалите жители на община Съединение и с. Три водици в Пловдивска област, където се очаква да бъдат подпомогнати над 400 домакинства.

Правителството отпусна още 7 милиона лева за ликвидиране на последиците от наводненията, както и за възстановяване на засегнати обекти. Парите ще бъдат осигурени от бюджетния резерв за непредвидени и неотложни разходи. За момента ще бъдат предоставени средства за възстановяване на 40 частни жилищни имота. Очаква се Сдружението на общините в България да предостави обобщена информация за точния брой на разрушените жилища и за степента на пораженията, които те са претърпели. 

От днес екипите на българската армия започнаха почистването на речните корита в засегнати от наводненията райони. Оперативният план предвижда до края на октомври възстановяването на 69 километра диги, на малко над 8 километра пътища от местно значение и почистването на 58 километра речни корита.

Тридесет военни започнаха разчистването на река Съзлийка в района до хасковското село Калугерово.
При наводнението тук напълно бяха разрушени четири къщи и много стопански постройки, още 39 къщи пострадаха частично. Хората очаквали водата да отнесе и единствения мост до съседното село Навъсен.

"Коритата на реките са затлачени от дълги години, не са почиствани. Ами наистина има вероятност този временен мост да бъде пометен. Той е от отремонтиран съвсем наскоро", посочи Недялка Симеонова, кмет на с. Калугерово.

Мостът е по-важен за Навъсен, докъдето друг път няма.

"В продължение на ден, два ще го почистим и предполагам, че няма да създава по-нататък предпоставки за вдигане нивото на реката и да откъсва село Навъсен от Калугерово, тъй като това е единствения път, предполагам, който ги свързва", каза кап. Георги Черкезов, командир на групата по възстановяването.

В операцията на българската армия в цялата страна участват 900 специалисти.

Министърът на отбраната Веселин Близнаков съобщи, че армията може да приюти част от останалите без покрив във военните клубове в страната.