След пълното изтегляне на цивилните, армията ще остане още известно време в ивицата Газа, за да предаде контрола на палестинските сили за сигурност.

Жителите на Нецарим ще бъдат извозени с автобуси до Ерусалим и настанени в селища на Западния бряг, както евакуираните преди това техни сънародници. Около 8 000 души бяха принудени да напуснат домовете си в Газа. Те живееха в 21 селища, а под контрола на израелската армия бе почти една трета от 362-та квадратни километра от ивицата Газа. На останалата част от тази територия живеят близо 1 400 000 палестинци. Повечето от тях са бежанци, прокудени през войните. Част от двете хиляди къщи бяха разрушени, заселниците събориха и 26 синагоги.

Всяко семейство получи между 200 и 400 хиляди долара обезщетения, а освен това домовете им бяха платени по 1000 долара квадратния метър. Онези, които одброволно се изтеглиха преди 15 август, получиха допълнително по 11 000 долара. Операцията ще струва на бюджета милиард и 800 милиона долара.

Правителството на Ариел Шарон поиска от Вашингтон да предостави извънредна помощ от 2 милиарда и 100 милиона долара, в допълнение на трите милиарда, които Съединените щати отпускат безвъзмездно на Израел.


Подготвената от САЩ, Русия, ООН и ЕС "пътна карта" предвижда три етапа за постигане на мир между Израел и палестинците. Първият е: незабавно спиране на тероризма, нормализиране на живота на палестинците, извършване на палестински политически реформи и избори. От Израел се иска да се изтегли от окупираните земи и да преустанови изграждането на еврейски селища.

Втората фаза предвижда създаване на независима палестинска държава с временни граници, свикване на международна конференция и международен мониторинг на изпълнението на плана. Третият етап - очевидно най-трудният - предвиждаше втора международна конференция в началото на 2004 г. за създаване на палестинска държава с постоянни граници към 2005 г. Статутът на Ерусалим, въпросът с палестинските бежанци и еврейските селища също са част от третия етап.

Заселниците са щедро обезщетени за преместването им. Но еврейският народ има библейски аргументи да смята тези територии за свои. Освен това, след Втората световна война арабите не приемат плана на ООН за две държави и започват война срещу току-що създадената държава Израел. Израел обаче побеждава, както и в последвалите войни, затова еврейският народ изпитва силна привързаност към ивицата Газа и Западния бряг, които всъщност са територията на бъдещата палестинска държава.

Вътрешният контрол ще остане в ръцете на палестинските сили за сигурност, а границите на Газа ще се охраняват от израелската армия. Съмнително е обаче доколко официалните власти ще смогнат да се справят с радикалните организации като "Хамас", които стоят на позициите си отпреди 1948 година и продължават да отричат правото на съществуване на еверейска държава по тези земи. А спирането на терористичните действия е неотменна част от "пътната карта" за мир.