
Според генерал Никола Колев, с помощта на инженерното разузнаване военните имат най-точна информация за щетите в цялата страна. Утре и вдругиден двадесетте сформирани групи ще заемат позиции в пострадалите райони и от понеделник започват своята работа.
Военните ще възстановяват разрушените диги, ще почистват речните корита, където реките са преливали, ще почистят основите на мостове, които са застрашени от разрушаване, и ще извозват земната маса от затрупаните пътища от местно значение.
Специално подготвени инженерни групи ще издигат военни временни мостове от сглобяеми елементи.
"По нашата оценка ще бъдат временни, но вероятно през следващите 10 години ще вършат работа на хората", посочи ген. Никола Колев, началник на Генералния щаб на Българската армия.
В акцията ще се включат 900 военни специалисти 160 единици високопроизводителна военна инженерна техника.
"Сроковете, които сме си поставили за този обем от работа, който е разписан в нашия план, да приключим до 30 октомври. Тъй като след това вече не знаем времето дали ще позволи", обяви ген. Колев.
Армията е отменила свои учения и така ще осигури 700 000 лева за издръжката на екипите си. От държавата очакват 6,5 милиона за строителните материали.
Армията може да участва и в изграждането на временни жилища за пострадалите. Това реши Щабът за преодоляване на щетите от наводненията. До понеделник общините трябва да заявят колко временни постройки им трябват. Армията е отделила два модула, готови да строят временни жилища за домакинствата, загубили домовете си в потопа.
Изграждането на къщите зависи от това общините да определят къде и колко къщи ще се изграждат, тъй като трябва да се решат въпросите с предоставянето на парцели и финансирането на къщи.
От екоминистерството предупредиха, че изборът на терен трябва да е изключително прецизен, тъй като местата, върху които са били някои от разрушените къщи, са били рискови.
Голяма част от тях има някои незаконно построени, някои са в териториите на заливаемите части от реките и това всичкото трябва да бъде издигнато на такива терени, които да са сигурни и да не се допусне второ такова заливане.
От Националното сдружение на общините съобщиха за Би Ти Ви, че до момента са заявили нужда от 330 временни жилища.
Още едно решение на кризисния щаб от днес - финансовото министерство ще отпусне по 100 000 лева за всяка от десетте области, пострадали от наводненията. Тези пари са предназначени за почистването на коритата на реките.