
Държавата трябва да мотивира гражданите за включването им като дороволци към "Гражданска защита", смята кметът на Пловдив д-р Иван Чомаков. След като Марица заля на три места града в началото на август, той ще проучи възможността да се застраховат коритото на реката, дигите й и пътищата в Пловдив.
До 6 август нито една институция в Пловдив не е била информирана за опасностите, които евентуалното преливане на Марица може да донесе за града. Вечерта на същия ден реката скъса диги и се разля на три места.
"Може години наред да нямаме такова бедствие, но за всяка ситуация трябва да има разработени планове", подчерта д-р Иван Чомаков.
Освен че ще се подготвят планове за действия при кризи, предстои да се проучи и възможността за специализирани застраховки.
"Никога не ни е идвало наум да застраховаме реката, коритото, дигите, пътищата. Може би трябва да има такава застраховка и застрахователната стойност да е реална и да отговаря на действителността", добави кметът на Пловдив.
Сега той очаква щетите за 11 млн. лева да бъдат покрити от държавата. Но смята, че средствата за възстановяване след кризи ще се ограничат до минимум, ако в структурите на "Гражданска защита" се включат и хората по места.
"В Америка, в Германия, Швейцария - там обикновените хора са членове на "Гражданска защита", всеки един от тях в дадена ситуация е мобилизиран и изпълнява определени задачи и функции", посочи д-р Чомаков.
Той каза още, че в САЩ доброволците към "Гражданска защита" ползват данъчни облекчения и призова Народното събрание и бъдещото правителство да обмислят и у нас механизми, с които да мотивират хората да участват в дейности, свързани с превенция срещу бедствията и стихиите.