
До хиляда лева помощ ще получат 9 000 от пострадалите от пороите домакинства.
Предложението на Министерството на труда и социалната политика одобри на третото си поред заседание щабът за преодоляване на щетите от наводненията начело с вицепремиера Николай Василев.
Парите ще бъдат дадени еднократно на човек или на цяло семейство за купуване на стоки за дома от първа необходимост.
"Става дума за най-елементарни електроуреди, посуда, легла и друга покъщнина", посочи Николай Василев.
За целта държавата ще отпусне 9 милиона лева, а в определяне на критериите, по които сумата да бъде разпределена, ще участват и общините. От правителствената комисия за бедствията и авариите дават други малко над 11 милиона лева.
"Приоритетно тези средства се отпускат за изграждане на къщи и за ремонтиране на полуразрушени къщи, и за купуване на строителни материали там, където има частично разрушаване", обясни Филиз Хюсменова, председател на Комисията за защита на анселението при бедствия, аварии и катастрофи.
По неокончателни данни, от ремонт и възстановяване се нуждаят 800 къщи. Работи се по разрушените 53 километра диги, както и по прекъснатите жп пътища.
Обсъждат се и възможностите на армията за възстановяване на щетите, каза Николай Василев.
"Нямам впечатление, че някой по-добре от системата на железниците може да се справи по този въпрос", подчерта той.
България единствена от европейските държави не членува в Средносрочния прогностичен център на континета. Сега Институтът ни по метеорология и хидрология дава до два дни по-рано прогноза за количеството валежи.
"Като станем членове на тази организация, ще имаме възможност до 15 дни предварително ние да даваме количествена оценка на явлението", каза доц. д-р Константин Цанков, директор на Националния институт по метеорология и хидрология.
От института прогнозираха, че очакваните на 20 и 21 август обилни валежи вероятно ще заобиколят страната ни и ще паднат в Молдова и Украйна.
Националното сдружение на общините настоя държавните институции да съкратят сроковете за оценка, обезщетяване и възстановяване на щетите от наводненията. Стотици семейства трябва да си набавят огромен брой документи, за да получат държавни помощи.
Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова подчерта, че общините не искат да прескачат веригата от държавни институции, които са отговорните за установяване покриване на щетите, а просто да се опростят процедурите. Сега например стотици семейства трябва да се снабдят с огромен наръч бюрократични документи, за да получат държавни помощи.
"Какво е това - 12 документа да преставят семействата. Становище от областния управител, нотариален акт, данъчна оценка, изрежда и изрежда. Това няма как да стане", заяви Гинка Чавдарова.
Председателят на "Гражданската защита" Никола Николов заяви, че с общините вече се обсъжда как да бъдат опростени редът и критериите за подпомагане на тежко пострадалите.
"Може примерно да облекчим искането за становище от областния управител - направо кметът да дава в комисията без да иска становище от областния управител", посочи Николов.
Отпуснатите от правителствто средства за покриване на щетните са недостатъчни. Отделно, те все още не са усвоени, напомниха от сдружението.