Как и защо Лютви Местан се озова вместо в президентската вила "Калина" в къщата на Бойко Борисов? След първия тур на изборите зам.-председателят на ДПС отивайки в резиденция „Бояна” за среща с президента, се оказа в хола на премиера. След изказването си пред bTV за случая, вчера Бойко Борисов се извини на Местан, като обясни, че с разказа си за грешката не е искал да притесни с нещо Лютфи Местан. Министър-председателят посочи също, че за две години и половина друга такава грешка не е ставала - при него да отиде гост на Първанов или обратното. Зам.-председателят на ДПС Лютви

Местан определи случилото в резиденцията се като комичен инцидент

от който не могат да се вадят политически заключения. Според него става дума за грешка на служителите на охраната.

Местан каза, че все пак е провел срещата с президента, макар и със закъснение. Но именно защото е бил гост на Първанов, и не е оторизиран да бъде негов говорител, не се чувства в състояние да представи съдържанието на разговора им. Това решение, по думите му, трябва да бъде на президента.

„И все пак, трябва да подчертая няколко неща. И най-важното е, че между нас не се размени нито една дума, която да потвърждава внушението, че има някакъв проект между г-н Първанов и Движението за права и свободи”, категоричен бе Местан.

Колко гласа даде за Калфин ДПС?

Той определи тезите, че участието на ДПС на втория тур на изборите е било по-сдържано, за да не се стигне до победа на Калфин и обслужат интересите на Станишев, а не на Първанов, като твърде спекулативни и посочи, че не се потвърждават от резултатите.

Местан посочи, че ДПС постига за своите партийни листи резултат от 316 хиляди гласа, което за местен вот е най-силното представяне на партията.

„Не може да очаквате една партия да мобилизира по-голям ресурс за кандидат за президент на друга политическа сила, отколкото за собствените си партийни листи. Ако гласовете, които сме дали за Калфин, са под 315 хиляди, тогава може би ще има основание за подобни внушения”, каза Местан.

Той посочи, че според секционен анализ на партията, гласовете, дадени за Калфин и Данаилов, са около 325 хиляди, без гласовете от Турция.

Откъде дойде подозрението за слаба мобилизация на ДПС?

Местан посочи за пример Джебел, където за местен вот са регистрирани 9 хиляди избиратели, гласували са около 5 хиляди. В същата община обаче в избирателните списъци за президент са вписани близо 20 хиляди души с постоянен адрес в Джебел, част от които живеят в чужбина.

„Когато реалният брой избиратели, които физически са в общината и могат да гласуват, излизат и гласуват - тези 5 хиляди, техният относителен дял спрямо 20 хиляди е едва 20% активност. През целия ден медиите тръбяха, че активността в Кърджали е 20-25%, и в нощта на изборите се направиха прибързани изводи, че ДПС не е мобилизирало избирателите и тръгнаха спекулативните теории за това какво означава това, дали не се обслужва нов проект и т.н.”, каза Местан.

Местан изрази и респект към избирателите на ДПС

Той отбеляза, че избирателят на ДПС е изключително труден. Самата динамика на вота за ДПС показва, че тезата за едва ли не „вързани избиратели” е твърде обидна за интелекта на избирателите на ДПС, които според Местан са изключително претенциозни.

Зам.-председателят на движението даде примери с резултати от предишни парламентарни избори в страната, когато от 288 до 611 хиляди души са подкрепяли движението. Самата динамика на вота показва, че нямаш готов, а претенциозен избирател, посочи Местан.

ДПС иска анкетна комисия за забранителните списъци

Хиляди български граждани бяха лишени от избирателни права. Огромен брой избиратели, които някога, преди 10-15 години, са били за няколко месеца в чужбина, но от 10 години не са напускали страната, се оказаха в забранителните списъци, каза Местан. Той е убеден, че управляващите от ГЕРБ ще понесат не само своята политическа, но и наказателна отговорност. Местан визира всички, които са „бръкнали” в софтуера на ГРАО и със своя намеса са станали причина за неправомерното попадане на хората в забранителните списъци.

Според него това е добре премислено, умишлен ход за лишаване на огромен брой избиратели на ДПС от право на глас.

ДПС настояват парламентарна анкетна комисия да провери всички участници в изготвянето на избирателните списъци, за да се открои отговорността на всяко едно министерство, може би и на конкретни лица, в това число и политическите кабинети на тези ведомства.

„Нямаме претенция - добър лош законът е закон и трябва да се прилага. Говорим за български граждани, които изцяло са изпълнили критерия за уседналост, не са напускали страната в последните 10, може би 20 години", поясни зам.-председателят на ДПС