Ще се извърши разследване дали поради немарливо изпълнение на служебните задължения или чрез престъпно бездействие длъжностни лица са допринесли за увеличаване на щетите от наводненията и за бедственото положение, в което изпаднаха десетки хиляди български граждани, се посочва в съобщението на прокуратурата.

Според министрите, най-важното сега е да се възстановят разрушените къщи на хората и ако средствата от държавния бюджет и от приходите са недостатъчни, бюджетът може да бъде актуализиран заради наводненията.

Парламентарният ден беше посветен на изслушване на премиера в оставка и ресорните министри за свършената от тях работа след бедствията в страната.

Депутатите попитаха защо не са били предупредени хората за наводненията, ще поемат ли "Напоителни системи" част от щетите заради неконтролируемо източване на язовири, какви парични помощи ще получат пострадалите хора и как ще се контролира раздаването им.

Премиерът в оставка заяви, че институциите на изпълнителната власт са реагирали навреме и няма за какво да бъдат обвинени: "В първите часове на природното бедствие прецених, може би това е моя грешка, че трябва да бъдем в този труден момент близо до хората, отколкото да се събираме на съвещания."

Министрите в оставка отговориха, че недоброто състояние на канализационната мрежа и лисата на система за ранно предупреждение са част от причините за огромните щети от наводненията, че трябва да се изградят диги на река Тополница и другите опасни реки като превантивна мярка за други порои, че отпуснатите вчера още 170 млн. лв. за щетите от бедствието са само първа крачка, която държавата прави, и ще има нови средства, като 10 млн. лв. ще се използват специално за изграждане на нови жилища на пострадалите хора.