Те предупредиха, че ако пороите от миналата седмица се повторят отново няма да можем да спрем наводненията.

Около 30% от хидрологичните станции в страната са повредени, затова учените хидролози в момента нямат представа какво става с реките в някой части на страната. Това споделиха днес хидролози.

"Представете си лекар, който не може да премери кръвното на пациента. Това е в момента състоянието на опорната хидрологична мрежа. Тя изисква изключително спешна намеса. Може би преди всички други дейности", посочи доц. Стефан Модев, хидролог от Университета по архитектура, строителство и геодезия.

Учените заявиха, че от 15 години водният сектор е изоставен и предупредиха, че ако поройните дъждове скоро се повторят, няма да можем да спрем наводненията.

"За ограничаване на последствията няма време да се реагира, ако говорим в близък план - след 5-6 дни. Трябва да възстановим дигите. Няма време да се възстановят. Трябва да се източат някой от водохранилищата. Едно водохранилище се източва 45 дена, не можем да го източим за 5 дена. С никаква управленска дейност не може да бъде предотвратено едно наводнение. С никаква. Ако пак се случи такова съчетание на валеж, катастрофата ще се повтори по съвсем същия начин. Без да можем да реагираме", заяви обясни проф. Ивелин Монев, Институт по водни проблеми на БАН.

Метеоролозите прогнозират, че слаби валежи ще има в събота и неделя. Най-сериозните превалявания се очакват идния вторник, но те няма да са толкова обилни колкото дъждовете, причинили наводненията.

Политическите назначения на ръководители във водния сектор са причина за лошо управление на хидротехническите съоръжения, заявиха от Българската асоциация по водоснабдяване и канализация. Учените хидролози посочиха и други проблеми пред защитата ни от наводнения.

През последните месеци България бе залята от наводнения. Това показва, че има проблем. Може би трябва да поставим въпроса, кой е отговорен и как може да бъде решен този проблем.

Един от проблемите, посочен от,учени от водния сектор, са политическите назначения. Те дадоха за пример, че в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране няма нито един специалист по ВиК.

"Последното заседание на настоящия Министерски съвет на 23 юли се определиха тези членове, нито един не е от водния сектор, от ВиК, нито един. Как могат да искат от такива хора да управляват водния сектор.? Е, не може да стане това?"  

Проф. Петър Калинков от Университе по архитектура, строителство и геодезия твърди: "Отиде комисията за водно регулиране в енергийното регулиране, заедно с енергийното регулиране в една комисия. И накрая назначиха хора, които идея си нямат от водния сектор. Идея си нямат."

Учените посочиха мерките, които спешно трябва да се вземат за защита от бъдещи наводнения.

Първо - да се огледат и преоценят всички хидротехнически съоръжения, които са потенциално опасни. Това не е правено от 20 години.

Второ - държавата да изгради система за ранно предупреждение при опасност. Съседна Румъния вече е изградила такава система за около 30 милиона долара.

Трето - промяна на нормативните документи за защита на хидротехническите съоръжения и подготовката им да поемат високи води. Това вече направиха Австрия, Германия и Чехия след наводненията в Централна Европа преди няколко години.

И четвърто - да се увеличи финансирането на организациите, които стопанисват водните съоръжения и отговарят за реките. Само в софийското поле има над 360 километра реки, чиито корита преди са били коригирани с държавни средства, а сега общините нямат достатъчно пари за това.