Според местни специалисти, лошото управление на язовирите и нерегламентираното изпускане на колосални количества вода е станало причина за преливането на реките Марица и Тополница, което нанесе огромни материални щети.
След наводнението на Ихтиман миналата седмица водата от района е изтекла към язовир "Тополница". От язовира твърдят, че никой не ги е предупредил да източат част от водата и когато обемът застрашително се е покачил, са били принудени да отворят шлюзовете.
От ръководството на Пловдивска област настояват, че "Напоителни системи"-Пазарджик, чиито началник Айдън Абас се разпорежда и с "Тополница", са били предупредени достатъчно време предварително, но не са взели мерки, за да предотвратят бедствието.
Освободената водна стихия е отнесла първо къщите на хора от селата Лесичево и Калугерово.
След Пазарджишко водата заля и Пловдивско. Остави половин милион българи без питейна вода и в същото време унищожи голяма част от земеделската реколта в районите около Марица.
Сега част от пострадалите от наводненията ще търсят справедливост чрез съда. В Пазарджишко вече се събират подписи, виновните да бъдат дадени на прокурора.
Изпълнителният директорът на дружеството "Напоителни системи" към Министерството на земеделието, което стопанисва язовир "Тополница", заяви пред Би Ти Ви, че действията на подчинените му по изпускането на язовира са абсолютно правомерни. Водите на язовира наводниха няколко села по поречието на река "Тополница".
Жителите на селата ще съдят държавното дружество, че късно е изпуснало язовира и са допуснали приливна вълна, два пъти по-голяма от капацитета на река Тополница, която да наводни имотите им.
Приливната вълна в язовир "Тополница" е резултат от интензивните валежи от 200 литра на квадратен метър в нощта петък срещу събота и оттичането на водите от Ихтиман към язовира, обясниха от "Напоителни системи". Приливната вълна от 180 милиона кубика се е образувала за няколко часа и застрашила самия язовир.
Попитан какво би се случило, ако се бе повредил язовирът, инж. Тодор Емилов, изпълнителен директор на "Напоителни системи", каза: "Ами, не мога да си представя, ако при авария всичката тази вода беше тръгнала надолу - на лицето на земята нямаше да съществуват тези населени места."
"Напоителни системи" започнали да изпускат язовира с 500 кубика в секунда, което е двойно повече от количеството, което може да поеме река Тополница.
"Ако не бяхме изпуснали тези маси, водата щеше да премине със 700 кубика в секунда, което щеше да доведе до тежки последствия", посочи инж. Емилов.
В язовира преди бедстието е имало 119 милиона кубика, с които да се напоява цялата тракийска низина.
"На нас никой не ни дава информация за количествата на очакваните валежи. Дори да го бяхме източили до кота нула, пак щеше да прелее, защото приливната вълна, която се е получила, е по-голяма от полезния обем на язовира", подчерта изпълнителният директор на "Напоителни системи".
От Националната електрическа компания, която заедно с "Напоителни системи" и ВиК е другият голям собственик на язовири, също обясниха, че източването на язовирите става под строг контрол от Министерство на екологията по график и със зададени обеми, чието нарушаване се наказва строго.
"Всичко се прави под пълен контрол в една почти военизирана система каквато е енергетиката, от централизирано управление от един човек, на едно място. Всякакви произволни действия са абсолютно невъзможни да се случат", заяви Ангел Минев, заместник-министър на енергетиката и енергийните ресурси.
Няма опасност от преливане на големите язовири към Националната електрическа компания, заяви изпълнителният директор на НЕК Васил Анастасов. Достатъчен резерв има във всички големи язовири - "Искър", "Кърджали", "Доспат", "Батак", "Копринка" и "Студен кладенец".
Най-малък е резервът в язовир "Въча". Там свободния обем е само 2 милиона кубика и от снощи съгласувано с "Гражданска защита" се изпомпват по 150 кубика в секунда в река Марица. През дните на бедствието НЕК е задържала 25 милиона кубически метра вода по каскадите преди Пазарджик и е предотвратила по-висока приливна вълна по река Марица.
Ползвателите на язовирите "Тополница" и "Огняново" са извършили нарушение на Закона за водите, като не са информирали компетентните органи - общинската администрация, басейновите дирекции на МОСВ и "Гражданска защита", за ситуацията, възникнала след рязката промяна на климатичните условия, за да се предприемат мерки. Това твърди инж. Асен Личев, директор на дирекция "Води" в Министерството на околната среда и водите.
